Jak chápou štěstí v různých koutech světa? Zjišťují cestovatelé Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík

14. květen 2024

Co je štěstí? Muška jenom zlatá? Pro cestovatelku a psycholožku Kristýnu Tronečkovou je štěstím právě hledání pramenů štěstí. „Štěstí je víc o pocitu než o definici.“

„Štěstí je procítit a prožít bytostnou esenci drobných radostí, které si dokážeme poskládat. Být za to vděčni a připomínat si to každý den. Bez toho můžeme tápat ve slepých uličkách,“ upozorňuje psycholožka Kristýna Tronečková.

Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík

S cestovatelem Matoušem Hurtíkem procestovali spoustu zemí a jsou autory několika knih. V různých zemích prý cestu ke štěstí volí jinak. „Třeba Japonci jsou soustředěni na systém, o který se můžou opřít. Řád jim navozuje klid.“

Lidí se spisovatelka Kristýna Tronečková ptá náhodně na ulici. „Miluju na tom tu pestrost, kdy někoho potkám. Často bývají překvapeni tématem. Ale ptát se na to, proč jsou třeba naštvaní, mě nebaví,“ směje se. „V Bhutánu nebo Kostarice se vrací k tomu, že nepotřebujeme mnoho, abychom byli šťastní.“

„V Bhútánu třeba neměří HDP, ale hrubé národní štěstí. Ekonomicky je přitom jednou z nejchudších zemí na světě. Jdou za lidským štěstím a to je krásný směr, kterým se může lidstvo ubírat,“ doplňuje cestovatel Matouš Hurtík. 

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související