Koreanistka Michaela Lee: Jihokorejská společnost klade velký důraz na úspěch a peníze. Víc než u nás
Dlouhá léta žila v Jižní Koreji. „Po tolika letech strávených tam si na Češích cením lidského rozměru. Být dobrým člověkem je pro nás pořád ta nejvyšší hodnota, která ustupuje hodnotě úspěchu či peněz,“ myslí si bývalá ředitelka Českého centra v Soulu. Měla čas dívat se tam na televizní seriály? Jaká je místní kultura a jaký mají Jihokorejci smysl pro humor? Proč je i u nás fenoménem seriál Hra na oliheň? Jaké má první vzpomínky na svůj příjezd do Jižní Koreje?
Jihokorejci jsou národ, který si jde tvrdě za svým. „Je pro ně důležitý úspěch a materiální zajištění. Je to individuální, ale v místní společnosti to tak funguje. Je tam velká konkurence a každý musí bojovat o to, aby uspěl. Je tam kladen větší důraz na úspěch a peníze než u nás.“
„Tamní lidé si možná uvědomují, že je to špatně, ale změnit to bude běh na dlouhou trať,“ uvažuje koreanistka Michaela Lee. „Je otázkou, jak to jeden člověk může změnit, obzvláště v takových kolektivistických společnostech. Takže i když člověk ví, že je to špatně, přizpůsobí se, protože nemá jinou volbu,“ uzavírá Michaela Lee v Blízkých setkáních.
Související
-
Příběh Severky byl tak silný, že jsem ho chtěla zpracovat, vysvětluje spisovatelka Nina Špitálníková
Je známou koreanistkou a spisovatelkou. „Necítím se koreanistka, protože jsou mnohem lepší než já, a ani jako spisovatelka. Literátem se musíš stát, musíš se vypsat,“ říká.
-
Koreanistka Nina Špitálníková je na syna sama. „Zjistila jsem, že na mě lidi koukají skrz prsty“
Tota lítá. To je pohádka, která teprve čeká na vydání. „Jsem čerstvě v Česku. Dva měsíce jsem byla v Asii, kde jsem cestovala se svým synem a dopisovala pohádku,“ vypráví.
-
Analytik: Zapojení Severokorejců do bojů na Ukrajině je výhodné pro Rusko i KLDR. K nelibosti Číny
Ruskou armádu by mělo podle informací jihokorejské tajné služby doplnit na 12 000 vojáků KLDR. Docházejí Rusku vojáci? A co na zapojení KLDR do války na Ukrajině říká Čína?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.