Koreanistka Michaela Lee: Jihokorejská společnost klade velký důraz na úspěch a peníze. Víc než u nás

9. prosinec 2024

Dlouhá léta žila v Jižní Koreji. „Po tolika letech strávených tam si na Češích cením lidského rozměru. Být dobrým člověkem je pro nás pořád ta nejvyšší hodnota, která ustupuje hodnotě úspěchu či peněz,“ myslí si bývalá ředitelka Českého centra v Soulu. Měla čas dívat se tam na televizní seriály? Jaká je místní kultura a jaký mají Jihokorejci smysl pro humor? Proč je i u nás fenoménem seriál Hra na oliheň? Jaké má první vzpomínky na svůj příjezd do Jižní Koreje?

Jihokorejci jsou národ, který si jde tvrdě za svým. „Je pro ně důležitý úspěch a materiální zajištění. Je to individuální, ale v místní společnosti to tak funguje. Je tam velká konkurence a každý musí bojovat o to, aby uspěl. Je tam kladen větší důraz na úspěch a peníze než u nás.“

„Tamní lidé si možná uvědomují, že je to špatně, ale změnit to bude běh na dlouhou trať,“ uvažuje koreanistka Michaela Lee. „Je otázkou, jak to jeden člověk může změnit, obzvláště v takových kolektivistických společnostech. Takže i když člověk ví, že je to špatně, přizpůsobí se, protože nemá jinou volbu,“ uzavírá Michaela Lee v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.