Zajímalo mě, co ruští vojáci na našem území spáchali, říká Michal Sýkora, autor nové četby na Dvojce

15. květen 2024

Odvrácená strana měsíce. To je název seriálu, který čte Petr Stach. „Původně to byla krátká povídka o zločinech sovětské armády za normalizace u nás,“ vysvětluje autor. Do jaké míry je příběh fikcí a do jaké míry pravdou? Proč řešil při psaní počet stránek? V čem je pro něj užitečný kontakt se studujícími, které učí tvůrčí psaní? Jak vnímá současnou mladou generaci? Co prozradil o svých plánech do budoucna?

Čtěte také

„Dostal jsem zadání na minimálně pět dílů a začal povídku rozepisovat. A zjistil jsem, že rozepsané se mi to líbí víc. Nikde jinde to nevyšlo, nabídl jsem ji přímo Českému rozhlasu. Jsem rád, že četba vznikla, protože osobně považuji téma za důležité a hlavně dnes i aktuální, navzdory tomu, že děj se odehrává v roce 1987,“ vypráví spisovatel.

Jak vznikl nápad na povídku? „To je svět mého dětství. Vyrůstal jsem v Olomouci, kde byla velká koncentrace sovětských vojsk. Město bylo obklopené kasárnami a pro nás bylo všední, že nad městem neustále přelétávaly vrtulníky,“ vzpomíná Michal Sýkora.

„Chtěl jsem evokovat to, v čem jsem žil jako dítě a zajímalo mě, co ruští vojáci na našem území spáchali, kolik lidí přišlo o život a jaký postoj k tomu zaujímaly tehdejší československé orgány. Pátrání v archivech pro mě byl depresivní zážitek, protože se ukázalo, že sovětská armáda se vyznačovala neúctou k lidskému životu a základním civilizačním hodnotám,“ uzavírá Michal Sýkora.

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související