Zajímalo mě, co ruští vojáci na našem území spáchali, říká Michal Sýkora, autor nové četby na Dvojce
Odvrácená strana měsíce. To je název seriálu, který čte Petr Stach. „Původně to byla krátká povídka o zločinech sovětské armády za normalizace u nás,“ vysvětluje autor. Do jaké míry je příběh fikcí a do jaké míry pravdou? Proč řešil při psaní počet stránek? V čem je pro něj užitečný kontakt se studujícími, které učí tvůrčí psaní? Jak vnímá současnou mladou generaci? Co prozradil o svých plánech do budoucna?
Čtěte také
„Dostal jsem zadání na minimálně pět dílů a začal povídku rozepisovat. A zjistil jsem, že rozepsané se mi to líbí víc. Nikde jinde to nevyšlo, nabídl jsem ji přímo Českému rozhlasu. Jsem rád, že četba vznikla, protože osobně považuji téma za důležité a hlavně dnes i aktuální, navzdory tomu, že děj se odehrává v roce 1987,“ vypráví spisovatel.
Jak vznikl nápad na povídku? „To je svět mého dětství. Vyrůstal jsem v Olomouci, kde byla velká koncentrace sovětských vojsk. Město bylo obklopené kasárnami a pro nás bylo všední, že nad městem neustále přelétávaly vrtulníky,“ vzpomíná Michal Sýkora.
„Chtěl jsem evokovat to, v čem jsem žil jako dítě a zajímalo mě, co ruští vojáci na našem území spáchali, kolik lidí přišlo o život a jaký postoj k tomu zaujímaly tehdejší československé orgány. Pátrání v archivech pro mě byl depresivní zážitek, protože se ukázalo, že sovětská armáda se vyznačovala neúctou k lidskému životu a základním civilizačním hodnotám,“ uzavírá Michal Sýkora.
Související
-
Že bych herce mlátil mikrofonem, to ne. Občas se ale rozzuřím, přiznává režisér Lukáš Hlavica
Jak to vypadá, když režíruje? „Předehrávání se dopouštím, ale říkám tomu, že demonstruji pocit. Snažím si to zakázat, ale asi nemám tu trpělivost. U režie jsem vehementní.“
-
Sedm příběhů Pavla Tomeše v nové Četbě: Nejlepší pro autora je, když se herec u textu odbourá smíchy
Třináct povídek obsahuje nová kniha spisovatele a stand-up komika Pavla Tomeše. Sedm z nich můžete slyšet ode dneška ve zbrusu nové Četbě na pokračování na Dvojce.
-
Já mám jedinou odpovědnost, a to je odpovědnost talentu, myslí si spisovatelka Radka Denemarková
„Román dokáže, že má člověk chuť jít do života s radostí, nebo jít někomu nafackovat. Správná literatura tak má působit,“ soudí úspěšná autorka, která vydala novou knihu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.