Vladimíra Dvořáková: Nastavení protiruských sankcí je kvadratura kruhu. Bolet to bude oligarchy i Evropu

26. duben 2022

Evropská unie připravuje další balík protiruských sankcí. Dosavadní sankční seznamy doplní osoby, kterým bude možné zabavit jejich evropský majetek. Jakým způsobem ale ruské majitele vyhledávat? Proč je to tak komplikované? A jak co nejúčinněji protiruské sankce nastavit? Na to odpovídá politoložka Vladimíra Dvořáková. V audiozáznamu dále zazní, proč chtějí zaměstnanci Úřadu práce stávkovat, jak si vede pětikoalice a lidovci, i to, v jakém stavu je slovenská justice.

Česká republika již zmrazila ruský majetek za miliardu korun. Přestože se může zdát, že jde o velkou částku, zřejmě jde o pouhý zlomek ruského majetku u nás. Velkým problémem totiž je dohledávání ruských majitelů.

„Velkou otázkou také je, na jakém právním základě majetky zmrazit. Nemluvě o jejich konfiskaci. O tom sice vláda uvažuje, je to ale právně mnohem složitější,“ poukazuje v pořadu Jak to vidí... ředitelka Masarykova ústavu Vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková.

Snaha věc zkomplikovat

Ke konfiskacím totiž může dojít pouze na základě soudního rozhodnutí. V České republice, ale i v jiných státech, je však obecně velký problém zjistit, komu majetek patří a kdo je skutečným vlastníkem. „Přestože byl u nás přijat zákon, vznikl registr a Brusel vyvíjel velký tlak, jde stále o velký problém. Ukázalo to už loňské otevření Pandořiny skříňky, kdy byly odhaleny podezřelé finanční transakce řady vysoce postavených politiků.“

Čtěte také

Proč je ale takový problém najít skutečné majitele? „Je to proto, že není politický zájem. Mnoho politiků a lidí spjatých s politiky se vždycky snažili vlastnickou strukturu výrazně zkomplikovat, aby nebylo jasné, kdo je vlastníkem a jak ke svému majetku přišel.“

Druhou problematickou věcí jsou podle politoložky žádosti o veřejné prostředky. „Pokud politik má nějaký majetek, nemůže prostě žádat o státní dotace. Proto je nutné vědět, že daná firma není spjatá s politickými špičkami, které by toho následně zneužily. Nebo že není spjatá se zahraničními špičkami, což může být strategická otázka. Celosvětově je tedy zájem politiků takový, aby se novináři k informacím, co kdo vlastní, nedostávali lehce.“

Bolest i pro Evropu

Jak tedy efektivně nastavit sankce proti Rusku, aby byly účinné pro tamní establishment, a ne tolik pro Evropu.

Čtěte také

„Myslím si, že tady jde o řešení kvadratury kruhu. Pokud se budou dělat sankce, budou bolet i Evropu. Budou mít dopad nejenom na establishment, ale i na běžné obyvatelstvo, s nadějí, že opustí podporu prezidenta Putina.“

„Není to ale samozřejmě vůbec přímočaré. Naopak to může vyvolat semknutí. Je to složité. Nastavovat bych to nechtěla. Samozřejmě občané něco vydrží, v krizovém momentě nastoupí nadšení a aktivizace. Když ale vidí, že někdo druhý na tom vydělává a na jiné to dopadá, pak zase podpora těchto aktivit začne klesat.“

Spustit audio

Související