Viroložka Ruth Tachezy: Plošné testování ve firmách není efektivní. V buňce testovat opravdu nelze
Povinné plošné testování zaměstnanců ve firmách probíhá již tři týdny. Ukazuje se ale, že efekt antigenního testování je nedostatečný a nedává pravý obraz toho, jak situace ve firmách vypadá. Proč systém nefunguje, jak se očekávalo?
Čtěte také
Na problémy plošného testování mimo jiné poukazuje i Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), která vznikla při ministerstvu zdravotnictví. V poradním orgánu, který vede hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal, jsou zastoupeni kromě lékařů také právníci, ekonomové či sociologové.
Mezioborová skupina apeluje vedle navýšení kapacity očkování a omezení rizika šíření nových mutací a jejich kvalitnější diagnostiku právě také na masivnější a kvalitnější testování.
„Podniky se rozhodně neměly nechávat otevřené. Když už ale k tomu došlo, mělo být velmi pečlivě připraveno testování zaměstnanců. Antigenní testování je ale velmi chaotické a jeho efekt není a nebude dostatečný,“ říká viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy.
Kde se stala chyba?
„Je mi líto lidí, kteří do testování vložili spoustu financí a energie, ale už teď vidíme, že efekt není dostatečný a použití a způsob testu nám bohužel nedává pravý obraz toho, jak situace vypadá.“
Podle Ruth Tachezy nebyly antigenní testy vybrány tak, aby měly parametry, které jsou důležité. To znamená, aby měly určitou citlivost a aby byly kombinovány se správným odběrem, určeným pro antigenní testy.
„Jediný správný odběr je klasický výtěr z krku a nosu. Ostatní samoodběrové testy mají velmi nízkou záchytnost.“
Dalším faktorem, na který viroložka upozorňuje, je, že plošné testování bylo připraveno velmi narychlo a často jej prováděli lidé neškolení. Roli totiž hraje i způsob provedení testu. A důležité je také místo, kde se test provádí. „Testy se musejí provádět v určité teplotě, takže například v buňce, kde je zima, opravdu testovat nelze.“
Preference PCR
Uvádí se, že automobilové firmy zachytily antigenním testováním pouhé 1 % nakažených zaměstnanců. Což se často interpretuje tak, že průmysl není semeništěm koronaviru. V souvislosti s výše zmíněnými faktory, které velmi citelně snižují efektivitu použití testů, jde ale přinejmenším o zkreslený obrázek. Jak situaci zlepšit?
„Testovat se musí efektivněji. Mělo by jít o kombinaci selektivně vybraných kvalitních antigenních testů se správným odběrem, doplněno testy PCR tam, kde to kapacita umožňuje. A následně je nutné přejít na větší množství vzorků vyšetřovaných metodou PCR,“ uzavírá Ruth Tachezy.
Další témata rozhovoru: důvody pozastavení očkování látkou firmy Astra Zeneca; prodloužení intervalu mezi dvěma očkovacími dávkami; nové varianty viru.
Související
-
Imunolog Hořejší: Bývali jsme téměř velmocí ve vývoji vakcín. Měli bychom v tom pokračovat
Ze strategických důvodů by mělo Česko vyvíjet svou vakcínu. Ne kvůli současné pandemii, ale protože mohou přijít další. Říká to imunolog Václav Hořejší.
-
Nebraňte se očkování. Vakcíny fungují, ujišťuje virolog Jiří Černý
„Očkování je strašně důležité. Sníží množství viru, které tady cirkuluje v populaci a i v případě vakcín, o kterých se tvrdí, že nefungují, tak fungují,“ potvrzuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka