Ve stínu (10/16)
Po skončení 2. světové války bylo nutné obnovit Československou armádu a s ní i její nedílnou součást – letectvo, a to jak vojenské, tak i civilní. Také letci se postupně vraceli z východní i západní fronty domů.
Ihned po válce se stali navrátivší letci nedílnou součástí vojenských i civilních letadel. Bohužel netrvalo dlouho a po únoru 1948 se situace změnila. Prakticky všichni byli propuštěni, respektive vyhozeni a jejich osudy i osudy jejich rodin byly velice tragické.
Kruté osudy našich letců
Za všechny můžeme jmenovat například armádního generála Karla Janouška, který v komunistických věznicích strávil celkem 12 let a propuštěn byl až na amnestii v roce 1960. Někteří se amnestie ani nedožili – například major Josef Bryks, který byl odsouzen na několik let, avšak zahynul v roce 1958 v táboře na Jáchymovsku.
Příprava na mírový stav
Už během války naši konstruktéři nezaháleli a do šuplíky se připravovali na mírový stav. Proto hned v létě 1945 mohl vzlétnout první letoun vyrobený ve svobodném Československu, a to větroň Z24 Krajánek vyrobený v Otrokovicích.
Hned o rok později spatřily světlo světa první motorové letouny – například M1 Sokol konstruktéra Zdeňka Rubliče nebo Aero 45 konstruktéra Ondřeje Němce. Určitý útlum ve výrobě sportovních letadel nastal vypuknutím studené války.
Studená válka
V továrnách se zavedla licenční výroba sovětských typů, z nichž asi nejvýznamnější byl Mig 15. Zhruba v polovině 50. let nastalo mírné uvolnění, a tak mohly vznikat letecké skvosty, jako jsou například Aero Taxi L 200 Morava, L 29 Delfín nebo L39 Albatros.
Soutěžní otázka
Který z významných šéfkonstruktérů se podílel na konstrukci letadla Let - L 200 Morava?
Správně odpověděl a výhercem se stal Miloslav Černý, Cheb. Všichni soutěžící, kteří odpověděli správně, pokračují v soutěži.
Související
-
Neuvěřitelný příběh pilota RAF Josefa Koukala. Dokudrama Tichý hrdina s velkým srdcem
Přežil útěk z Československa do Anglie. Bojoval s RAF. Přežil i výbuch vlastního letadla. A po dvou letech a 22 plastických operacích se vrátil zpátky do boje.
-
Až do smrti bojovala za svého manžela a pilota RAF. Osudové ženy: Trudie Bryks
Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za druhé světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných silách.
-
První posel z Anglie: Parašutista Pavelka minul v říjnu 1941 cíl. Ty, kdo mu pomohli, čekala smrt
Otec Miloslavy Krejčové spolu s dalšími dvěma čeledíny ze statku v Koudelově pomohli parašutistovi Františku Pavelkovi. Změnili tak osudy své i mnoha dalších lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.