První posel z Anglie: Parašutista Pavelka minul v říjnu 1941 cíl. Ty, kdo mu pomohli, čekala smrt
„Tatínek to neudělal proto, že by byl hrdina. Byl to zkrátka slušný a čestný člověk, který neváhal pomoci druhému v nouzi,“ myslí si Miloslava Krejčová. Její otec spolu s dalšími dvěma čeledíny ze statku v Koudelově pomohli parašutistovi Františku Pavelkovi. Změnili tak osudy své i mnoha dalších lidí.
Bezprostředně po okupaci Československa v roce 1939 se začal formovat domácí odboj. I ten zahraniční. Dnes už je dobře známá jeho důležitost, úkoly a úspěchy. Přesto jsou příběhy, které až dosud nebyly důkladně zpracovány. Jejich účastníci zůstávali v pozadí, mimo větší pozornost odborníků.
Takový je i příběh tří statečných čeledínů z Koudelova, nedaleko kterého seskočil v noci ze 3. na 4. října 1941 František Pavelka, jediný člen paradesantního výsadku Percentage. Vinou navigační chyby se ocitl o několik desítek kilometrů dál, než byl očekáván příslušníky domácího odboje.
Odbojá síť byla sledována
Nezbývalo než požádat o pomoc místní obyvatele. Ti nezaváhali, i když museli dobře vědět, že tato pomoc je trestána smrtí. Poskytli parašutistovi úkryt a napojení na místní odboj. Jenže odbojová síť byla už delší dobu sledována. Došlo k rozsáhlému zatýkání a vyzrazení dalších spojení.
Byl zatčen i František Pavelka a s ním také tři čeledíni z Koudelova. Jejich životy ukončil rozsudek Lidového soudního dvora v Berlíně: všichni čtyři byli v lednu 1943 popraveni. Paní Miloslava Krejčová si dodnes pamatuje na hrůzné okamžiky, kdy tatínka a další čeledíny zatýkalo gestapo.
Jejich smrt nebyla zbytečná
Je ale přesvědčená, že by tatínek nejednal jinak. „Udělal to, co by udělal každý slušný člověk.“ Je přesvědčená, že i když byli parašutista Pavelka a jeho tři pomocníci popraveni, nebyla jejich smrt zbytečná. Jejich statečný čin vypovídá o odhodlání, odvaze, čestnosti a také síle, se kterou se velká spousta lidí nechtěla nechat pokořit a zlomit.
Na jejich odvážný čin bychom neměli zapomenout ani dnes. Jen pár kilometrů od Koudelova stojí pomník s pamětní deskou. Instalovali jej tam místní obyvatelé. Právě proto, aby se na příběh parašutisty Františka Pavelky a také jeho tří statečných pomocníků z Koudelova nezapomnělo.
Související
-
Poslední ze Silver A. Příběh radisty Jiřího Potůčka
Tragickou smrtí výsadkařů v kryptě heydrichiáda teprve začíná. A Jiří Potůček v dusivé atmosféře všudypřítomného strachu se vydává na 26hodinový pochod. Ujde 60 km.
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
365 mrtvých jako dní v roce. Dokument o zamlčeném poválečném masakru Čechů na Němcích v Českém ráji
Druhá světová válka neskončila 8. května 1945. Lidé umírali po stovkách ještě pár dnů poté. Odplata na Němcích za léta ponížení v protektorátu byla krvavá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.