Václav Malý: Papež chce povzbudit každého člověka, aby si uvědomil svoji důstojnost
Papež František čelí kritice, že se vzdaluje od katolické doktríny. Kritikové mu vyčítají liberální přístup k homosexuálům, rozvedeným lidem nebo luteránům.
„Papež František chce povzbudit každého člověka, aby si uvědomil svoji důstojnost. A i když všelijak padá a selhává, on ho pořád vidí jako někoho, koho je třeba podpořit a dodat mu odvahu měnit svůj život,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí Václav Malý.
Gesto, které mluví za vše
Světící biskup pražský odkazuje na konkrétní příklad z letošního dubna, kdy v Římě papež prosil o smíření dva znepřátelené vůdce Jižního Súdánu. Svoji prosbu doprovodil tím, že jim políbil nohy.
„To by donedávna bylo něco naprosto nepředstavitelného. Papežové v tiárách se nechávali nosit na nosítkách a najednou tento člověk, který stojí v čele více než miliardy věřících, se skloní před lidmi, kteří mají krev na rukou,” popisuje Malý.
Papež není žádný prosťáček
„Papež František je velmi chytrý a vzdělaný. Není to žádný prosťáček. A když otevírá prostor pro reflexi v určitých teologických otázkách, není to jen nepromyšlená spontaneita. Chce otevřít světélko i na teologickém poli. Ale především chce být blízko člověku bez ohledu na jeho světonázory,“ shrnuje pražský biskup hlavní důraz Františkova pontifikátu.
Papež mluví spontánně, ze srdce. Nic nepředstírá, nekouká po kamerách, jestli ho zabírají, když se usmívá. Je takový, jaký je. V soukromí i na veřejnosti.
Nemáme žít způsobem „spotřebuj a vyhoď“
Dalším v katolické církvi novým tématem, které papež František oficiálně nastolil, je otázka ekologie a ochrany životního prostředí. Potvrdil to nedávno i tím, kdy při generální audienci přijal 16letou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.
V roce 2015 tématu vztahu člověka ke stvoření věnoval svou druhou encykliku, tedy nejzávažnější v hierarchii papežských dokumentů. Vyjádřil v ní, že člověk je součástí stvoření a má za něj zodpovědnost. Neměl by se chovat způsobem „spotřebuj a vyhoď“.
„Teprve po vydání této encykliky jsem začal přemýšlet, když zkoumám svou duši, jestli se chovám vůči přírodě fajn. A zjišťuji, že někdy taky úplně ne, že někdy jsem v pokušení něco někde vyhodit. Začíná to u maličkostí. I proto jsem vděčný za tuto ekologickou encykliku a doporučuji ji ke čtení.“
Další témata rozhovoru: Jak dopadla anketa o největšího Slováka? Uvědomujeme si dostatečně, co nám přináší členství v Evropské unii? Proč si papež František vybral jako cíl své další cesty Bulharsko a Makedonii? Jak udržet stabilní základnu věřících? A co z kulturního dění v poslední době Václava Malého zaujalo?
Související
-
Církev je tu pro všechny a je dobře, že nám papež František...
Jaký má vztah ke třem papežům, které osobně poznal? Jaká je úloha církve v současnosti?
-
Václav Malý: Papež František útok proti své autoritě unese
Katolická církev čelí rozsáhlému skandálu. Na povrch vyplouvají kauzy sexuálního zneužívání nezletilých kněžími. Jak se skandál podepíše na důvěře lidí v církve?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.