Církev je tu pro všechny a je dobře, že nám papež František dává lekci, říká Jan Graubner

4. říjen 2016

Jaký má vztah ke třem papežům, které osobně poznal? Jaká je úloha církve v současnosti?

Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, má osobní zkušenost se třemi papeži: Janem Pavlem II, Benediktem XVI. a současným papežem Františkem. „Nedají se srovnat. S Janem Pavlem jsem se setkával dlouho a často. On nás znal a všelicos o nás věděl.“

Byla s ním prý i snadná jazyková domluva, udělal si vždycky čas a nikdy neměl daleko k humoru. Teď Gebauer sní o návštěvě papeže Františka na Velehradě. „Už několikrát to vypadalo, že je vše domluveno,“ říká s povzdechem. Je si ale vědom toho, že František preferuje spíš periférii. A souhlasí s ním.

„Církev tu musí být pro všechny. Když jsme v pohodě, jako bychom zapomínali na ty zapomenuté či opomenuté. Je dobře, že nám v tomto ohledu dává papež lekci.“ Morava, kde Gebauer vyrůstal, má prý blíž k Bohu než jiná místa u nás. „Cítím i větší zodpovědnost. A ptám se, jak to budu předávat dál.“

Papež František
autoři: eh , Jiří Holoubek
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.