Václav Malý: Bravo, Němci! Po 30 letech od sjednocení je Německo zárukou stability Evropy

2. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Němci si připomínají 30 let od znovusjednocení

3. října 1990 se připojila Německá demokratická republika ke Spolkové republice Německo. Jsou vidět slibované kvetoucí krajiny východního Německa? 

Biskup Václav Malý považuje proces znovusjednocení za povedený. „Můžeme jen vítat, že k tomu kroku došlo a že máme takové sousedy. Německo je dnes zárukou stability Evropy,“ říká v pořadu Jak to vidí... 

Frustrace však ještě trvají 

„Rozdíl je ale pořád znát, především mentálně,“ upozorňuje biskup. Připomíná například snahy radikálních sil ve východní části Německa. „Pravicová stana pořádá protesty, ale není to převažující hlas,“ myslí si Malý. 

O co usilují pravicoví extremisté? Václav Malý se domnívá, že v lidech ještě stále přetrvávají frustrace. „Ještě žije generace, která zažila režim před rokem 1989, kdy byla veškerá iniciativa potlačována. To mezi určitou částí německých obyvatel přetrvává.“ 

Západní Německo bylo velkorysé

Sjednocení považuje za dobré vyústění událostí, které se odehrály v druhé polovině roku 1989. Tehdy padla Berlínská zeď. 

„Východní část udělala obrovský skok díky masivní finanční pomoci západní části. Západní Německo bylo velkorysé, protože zaplatilo Rusku sto miliard německých marek,“ říká Václav Malý v rozhovoru se Zitou Senkovou. „Souhlas tehdejšího prezidenta Michaila Gorbačova byl velký čin.“ 

Zpytování svědomí po roce 1945

Němci podle biskupa Malého udělali po roce 1945 obrovský kus práce. A neměli to snadné. „Bylo nutné ustanovit struktury, obnovit instituce a demokratické fungování,“ komentuje Václav Malý na Dvojce. 

„Nejde jen o hospodářský růst. Němci zpytovali svědomí a stali se demokratickým státem. V současné době Německo otevřelo hranice migrantům a zemí to neotřáslo,“ uzavírá biskup Malý na Dvojce. 

Další témata rozhovoru: tradice Lužických Srbů, transparentnost Vatikánu, odvaha ke spravedlnosti.  

Spustit audio

Související