Tomáš Zima: V investicích do vzdělávání jsme na chvostu Evropy
Z nedávného sociologického průzkumu Rozděleni svobodou mimo jiné vyplynulo, že hodně lidí vnímá vývoj po listopadu 1989 jako promarněnou šanci. V čem jsme nevyužili získané příležitosti?
„Podle mne jsme promarnili šanci na vstup do eurozóny,“ uvažuje rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nad polistopadovým vývojem ČR. Jako další nevyužitou příležitost uvádí v pořadu Jak to vidí výstavbu silnic.
Proč na dálnici nikdo nepracuje?
„Divím se, jak to, že za to nikdo nepyká. Když jedete po dálnici, nevidíte tam zaměstnance. Ředitelství silnic a dálnic vám sice přeje šťastnou cestu, ale vidíte tam tři řemeslníky na pětikilometrovém úseku.“
„Někde to vypadá, jako kdyby to někdo loupal lopatou. Sváry určitě nepřežijí první zimu. Přitom TSK za to určitě zaplatila desítky milionů korun,“ rozhořčuje se Zima. „Chybí odpovědnost a dotahování věcí.“
České školství je vyhladovělé
Jinou nevyužitou šancí jsou investice do systému vzdělávání. Ve financování vzdělávání patří Česko na chvost zemí OECD i států Evropské unie. „Třeba Belgie dává kolem 5,8 % HDP, Nizozemí 5,2 %, Polsko 4,4 %, Španělsko a Maďarsko 4,3 %, Německo 4,17 % a na konci seznamu je Česká republika s 3,46 % HDP.“
Školství je teď podle něj „vyhladovělé“ jak po materiálně-technické, tak po lidské stránce. V posledních třech letech vláda rozpočet ve vysokém školství významně navýšila, ale ekonomické nůžky zůstávají stále hodně rozevřené. Investice do vzdělávacího systému totiž rostou i v ostatních evropských zemích.
Není důvod skuhrat
Navzdory těmto ne zcela adekvátně využitým možnostem ale Česko naopak řadu příležitostí uchopilo správně a řadí se dnes mezi bezpečné země s nízkou nezaměstnaností a dobrým sociálním systémem, uzavírá Tomáš Zima.
Další témata rozhovoru: projekt Rozděleni svobodou – česká společnost 30 let po sametové revoluci; téma migrace; fenomén Greta Thunbergová; konec největší cestovní kanceláře.
Související
-
Daniel Prokop: Nedělíme se jen na Zemanovce a Drahošovce. Měli bychom si sundat černobílé brýle
Jak vypadá česká společnost třicet let po listopadu 1989? Co formuje její strukturu a je skutečně rozdělená na dva tábory, jak se často tvrdí?
-
Tomáš Zima: Školství chybí dlouhodobá koncepce. Každý přijde a chce otočit kormidlem
Rozpočet pro vysoké školství vzroste, sjednaná částka je o 200 milionů vyšší než ta, se kterou počítal vládní návrh. Má český stát dlouhodobou koncepci rozvoje vzdělávání?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.