Tomáš Zima: Senioři nemusejí ležet v nemocnicích. Stát by měl zajistit ústavní péči nebo pomoc rodinám

6. květen 2021

Česká republika rozvolňuje. Počty hospitalizovaných klesají. Dá se už nyní říct, co pandemie ukázala o odolnosti a nastavení zdravotního a sociálního systému? Jak bude vypadat jejich budoucnost s ohledem na stárnutí populace?

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve svém hodnocení začátku pandemie pro Českou tiskovou kancelář uvedl, že zdravotnický systém na pandemii připraven nebyl. Za největší problém označil nesdílení dat a to, že trvalo několik měsíců, než se všichni připojili k jednomu centrálnímu systému. Jako úspěch označil vznik národního dispečinku lůžkové péče.

Řekl bych, že české zdravotnictví bylo na pandemii v oblasti poskytování péče pacientům připraveno. Zdravotníci situaci zvládali, i díky kapacitám českých nemocnic, polní nemocnice se nestavěly, pacienti nebyli v provizorních podmínkách, hodnotí v pořadu Jak to vidí... rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Chronický problém

Druhou stranou mince jsou zmíněné informační systémy a sbírání dat. To je chronický problém, o kterém všichni vědí. Ví se, že systémy nefungují, padají, jsou zahlcené. Vznik systému o lůžkové péči je sice dobrý, ale kladu si otázku, co kolegové na ministerstvu celou dobu dělali?

Jsem samozřejmě rád, že systém vznikl. Smutné je, že vznikl až pod tlakem pandemie. Věřím také, že bude systém nějakým způsobem využíván i nadále.

Těžkopádnost byrokratického systému je ale nepřehlédnutelná. O digitalizaci se mluví dvacet let. Ale je to spíše skutek utek, má jasno host Dvojky.

Populace stárne

Nabízí se otázka, zda bude zdravotnický systém, a ruku v ruce i sociální, schopen v současné podobě zvládnout nárůst počtu seniorů?

Čtěte také

Tlak bude zejména na sociální systém. Ukázalo se totiž, že řada seniorů nemusí ležet v nemocnicích. Odhadem 25 % hospitalizací může být tzv. sociálních. Bohužel lidi, kteří by potřebovali rehabilitační péči atd., není v současné chvíli kam umístit.

Problém stárnutí populace je tak podle Tomáše Zimy především výzva pro sociální systém. A to buď v podobě péče o pacienta v domácím prostředí nebo v podobě ústavní péče. 

Stát o problému ví relativně dlouho, a měl by na to reagovat. Data o počtu obyvatel a jejich struktuře jsou jedna z nejpřesnějších i bez sčítání lidu, takže se dá velice dobře predikovat, kolik lidí bude v budoucnu potřebovat sociální péči. S prodlužováním života bohužel neroste i jeho kvalita. A stát by na to měl být připraven, uzavírá Tomáš Zima.

Další témata rozhovoru: simulační centra pro mediky trendem budoucnosti; kolik stojí nevzdělanost?; 705 let od narození Karla IV; Evropská univerzitní aliance 4EU+.

Spustit audio

Související