Iva Holmerová: Izolace seniorů napáchala obrovské škody. Znovuotevření domovů ale bude nesmírně náročné
Po dvou měsících vláda opět povolí návštěvy v domovech seniorů a v dalších zařízeních sociálních služeb. Jsou domovy na další personální zátěž připraveny? A ví vůbec stát, jak seniory nejlépe ochránit?
Čtěte také
Návštěvy nejohroženější skupiny obyvatel budou probíhat za přísných podmínek. Návštěvníci budou muset předložit negativní test na koronavirus ne starší 48 hodin, nebo se budou moct nechat bezplatně otestovat přímo na místě.
„Povolení návštěv je správný krok. Izolace seniorů udělala velké škody. Ukázalo se, že to, co jsme eufemisticky nazývali jako domovy, vlastně byly absolutní instituce – zakázaly vycházení a návštěvy. To bylo skutečně tristní,“ říká v pořadu Jak to vidí... Iva Holmerová.
V době existence nařízení vlády však tato zařízení ani nijak jinak postupovat nemohla. „Skvělé bylo, že si i v takové situaci domovy poradily a snažily se být inovativní. Vymyslely systém boxů a ochranných skel atd. Musely ovšem fungovat v situaci plošných opatření a velice nevyhovující legislativy.“
Testy nejsou samospásné
Podle Ivy Holmerové však ani testy nejsou zárukou, že k přenosu viru nedojde. „Testování je příznivý faktor, ale není to všechno. I otestovaný člověk může být z různých důvodů stále infekční. Namístě je tedy dodržovat pravidlo 3R, tedy nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy.“
„Bohužel chybí osvěta. Veřejnost není masově poučena, jak se na návštěvě seniorů chovat a jak své blízké chránit. Jímá mě doslova hrůza z toho, když vidím příbuzné, jak své blízké na návštěvě radostně objímají,“ přibližuje situaci gerontoložka.
Chybí personál a komunikace
Některé domovy pro seniory se obávají toho, že nezvládnou zajistit testování návštěvníků. Nemají totiž dostatek personálu a chybí jim i antigenní testy.
Čtěte také
„Že chybí personál, víme mnoho a mnoho let. Pandemie koronaviru to jenom akcentovala. Zdravotní péče v sociálních zařízeních je velmi systémově podhodnocená. A zajištění návštěv a testování na místě bude velmi personálně náročné.“
Testovat v domovech důchodců se začalo teprve nedávno, byť po tom odborníci volali už od jara. Podle Ivy Holmerové by ale velmi pomohlo také to, kdyby se zlepšila komunikace a příkazy by nebyly tak chaotické.
„Představovali bychom si to plynulejší, vstřícnější a bez tolika příkazů, ale s určitou podporou a dopomocí. Pro mnoho zařízení je situace nejednoznačná a chaotická. Předpisy se mění systémem Odvolávám, co jsem odvolal. Na jedné straně chceme dbát předpisů, ale měly by být také ku prospěchu našich pacientů a pracovníků, kteří jsou v této době nesmírně potřební,“ uzavírá Iva Holmerová.
Další témata rozhovoru: Návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví; současný stav péče o seniory; obavy z rozvolňování proticovidových opatření.
Související
-
Iva Holmerová: Opatření jsou na místě. Ale styl komunikace je vojenský dril a zastrašování
Je potřeba lidem trpělivě vysvětlovat, proč se mají chránit a v čem je to pro ně dobré, míní gerontoložka Iva Holmerová.
-
Iva Holmerová: Riziko demence? Už teď víme, že koronavirus poškozuje cévy v mozku a plicích
„Koronavirus se nejlépe šíří v uzavřených nevětraných místnostech, kde na sebe lidé mluví nebo křičí. Roušky pomáhají,“ říká gerontoložka Holmerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.