Tanec polka. Vymyslela ji služka Anna Chadimová
3. srpna 1884 zemřela Anna Chadimová, provdaná Slezáková. Služka, která vymyslela tanec polka. Podle vyprávění začala na tancovačce v Kostelci nad Labem při lidové písni „Strejček Nimra koupil šimla“ provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not, a zrodila se polka. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra podle zmíněné písně. V Praze ho překřtili na polku. Nebo bylo vše jinak?
Podle druhé verze prý tanec vznikl v okolí Hradce Králové ze sympatií k polskému národnímu povstání roku 1830. Tanec se údajně vyvinul nejspíš z polského krakowiaku a byl obohacen o některé ryze české prvky.
Každopádně se polka stala jedním ze symbolů národního obrození a tradice české kultury. Díky emigrantům se polka dostala ze střední Evropy do světa a nesmrtelnost jí zajistila skladba Škoda lásky Jaromíra Vejvody. Za druhé světové války si ji přivlastnili Němci i Američané, aniž by tušili, že vznikla v Praze – Modřanech.
Související
-
Jaký je rozdíl mezi slovy ples a bál?
Plesová sezóna je tradice, která pochází už nejméně z 19. století.
-
849. schůzka: Velký muzikant. Nebo veliký darebák
O prázdninách 1840 nastudoval Bedřich se svými sourozenci Klicperova Lháře a jeho rod. Premiéry se zúčastnil i strýc Václav Smetana.
-
Vymyslet něco nového v hudbě, je velmi těžké, říká Josef Vejvoda
Znáte Škodu lásky? Pravděpodobně ano. Hrála se téměř všude. Po celém světě ale hrál i syn jejího autora, jazzman s polkou v krvi, Josef Vejvoda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.