Tajná blízká přítelkyně Bedřicha Smetany. Osudové ženy: Fröjda Benecke

5. leden 2018

„Jejich vztah je obestřen jistým tajemstvím. Dnes nemáme žádná tvrdá data.“ Jen korespondenci. A věnování skladby, do které Bedřich Smetana zakomponoval písmena jejího jména.

Fröjda Benecke (1836−1923) se narodila s příjmením Gumpertová. Se Smetanou se setkala při jeho švédské koncertní cestě, na kterou odjel na podzim 1856. Bylo to jen o rok později. Na jedné z četných společenských událostí, jakou tehdy byl ples. Okouzlila ho po prvním setkání a záhy jí taky věnoval svou skladbu, do které zakomponoval písmena jejího jména.

Co víme, víme z korespondence

Smetanovou soukromou žačkou, blízkou přítelkyní a ctitelkou se stala už coby manželka švédského velkoobchodníka. A rozhodně mezi sebou neměli jen nějaký formální vztah učitele a žákyně z vyšších společenských vrstev.

Podle publicistky Mileny Štráfeldové informace o jejich vztahu a době dnes máme hlavně z korespondence. „Je si přitom třeba uvědomit, že dopisová kultura 19. století byla pochopitelně jiná než dnes. My si píšeme velmi stroze, ale v 19. století si lidé dopisovali podle úplně jiných pravidel.“

Lásky Smetanu provázely od 16

Bedřich Smetana byl člověk horkého temperamentu, který patrně zdědil po otci. Nejrůznější lásky jej provázely už od 16 let. Alespoň o tom psal ve svých denících. „Vztah“ Smetany s Fröjdou Benecke trval (s přestávkami) celý život, přestože byl dvakrát ženatý.

Johan Per Södermark: Kateřina Smetanová, první žena Bedřicha Smetany (1858)

Fröjda zasáhla do jeho života i v době, kdy ho potkaly vážné zdravotní problémy a nakonec ohluchl. Dokonce zorganizovala sbírku na špičkovou léčbu v Evropě, která mu už ale nedokázala pomoci.

Do Prahy přijela až po jeho smrti

Do Prahy poprvé přijela až v roce 1904, po jeho smrti. Pamětníci na ni vzpomínali jako na „svěží starou dámu“. Zemřela ve Švédsku roku 1923. Bylo jí 87 let. „Byla velkým inspiračním zdrojem pro Bedřicha Smetanu v jeho švédském období, které ale tady málo doceňujeme,“ domnívá se publicistka.

„Tehdy začal být ceněným a váženým hudebním skladatelem. Právě tehdy tuto výjimečnou ženu potkal. „Jejich vztah je obestřen jistým tajemstvím, přestože dnes nemáme žádná tvrdá data. Každopádně, pro Smetanu to byla zcela určitě jedna z nejvýznamnějších žen života,“ dodává.

František Dvořák: Bedřich Smetana mezi svými přáteli roku 1865 (olej na plátně, 125 x 161,3 cm, 1923)
autor: ide
Spustit audio