Sociální geograf Drbohlav: Každý desátý člověk u nás je cizinec. Počty nelegálních migrantů neznáme

14. září 2023

Odhaduje se, že nelegálních migrantů jsou v Evropské unii tři až čtyři miliony. V České republice je to mezi patnácti až tři sta tisíci. „Experti skutečně nevědí, kolik se u nás pohybuje neoprávněně působících migrantů,“ vysvětlil sociální geograf z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Dušan Drbohlav. Poslechněte si názory na téma nelegální migrace, fenomén převaděčství a neoprávněné ekonomické aktivity cizinců. Jak to vidí… na Dvojce moderuje Zita Senková. 

Každý desátý člověk v České republice je cizinec. Více než polovina pochází z Ukrajiny. K poslednímu červnu letošního roku bylo na našem území 1 036 798 cizinců.

Čtěte také

Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy ministerstva vnitra o migraci. „Výrazně narostl počet cizinců u nás, ale nejsou to překvapivá čísla,“ vysvětlil sociální geograf Dušan Drbohlav. 

Statistika ministerstva vnitra uvádí 342 tisíc lidí s oprávněním k trvalému pobytu, povolení k přechodnému pobytu 344 tisíc a přes 350 tisíc lidí v České republice pobývalo na základě dočasné ochrany. Na světě je celkově 280 milionů globálně působících migrantů.

Dobrovolné přemístění

„Rok pobýváte mimo svoji zemi, působíte v ní a stáváte se imigrantem nové země a emigrantem v té své původní zemi,“ vysvětlil definici sociální geograf a dodal, že všichni uprchlíci jsou migranti, ale ne každý migrant je uprchlík. „Migranta chápeme jako dobrovolné přemístění. Ale uprchlík musel odejít, je to vynucená migrace,“ upřesnil. 

Podle Drbohlava není snadné určit, kolik neoprávněně působících mezinárodních migrantů v České republice žije. 

„Odhaduje se tři až čtyři miliony v Evropské unii. Podle deset let starého výzkumu expertů je to u nás v rozmezí mezi patnácti až tři sta tisíci,“ poukázal na odhadované údaje. Přesná čísla tedy podle Drbohlava neznají ani odborníci. 

Víc než polovina z Ukrajiny

Více než polovina cizinců s povolením k pobytu či s dočasnou ochranou pocházela z Ukrajiny. Ke konci června jich bylo přes půl milionu. Následovalo Slovensko a Vietnam. Rusů v Česku na konci pololetí bylo 42 505.

Je třeba dodat, že se nejedná o tradiční, dlouhodobé a trvalé pobyty," zmínil Drbohlav v pořadu Jak to vidí...

Ale je to dočasná ochrana válečných uprchlíků z Ukrajiny. Poslední čísla hovoří o 360 tisících,“ vysvětlil na Dvojce. Podle jeho odhadů se číslo bude měnit.

„My víme, že tito váleční uprchlíci se rozhodují podle aktuální válečné situace. Mohou opustit legálně na nějaký čas Česko, ale mohou potom trvale odejít do jiné země Evropské unie, do jiné země světa a nebo se vrátit zpět na Ukrajinu,“ řekl. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.