Snad nám Bůh dá dočkat šťastnýho návratu... Příběh válečné lásky ukrytý v dopisech
Na 130 lístků a dopisů si v letech 1914–1917 vyměnili František Jindřich, posel Zemského úřadu v Praze, a jeho žena Gabriela. Představují autentické svědectví o době a obyčejných lidech.
Soubor narůžovělých a žlutých lístků polní pošty a válečných pohlednic je unikátním souborem, který stále opatruje vnučka autorů Eliška Kolajová. Nehledanými slovy a s mnoha pravopisnými chybami se tu píše o smutku z odloučení a zoufalství, ale také o naději a lásce v těžkých válečných letech.
Jejich prostřednictvím autorka Hana Soukupová vypráví příběh lásky, které nepřála válka. František Jindřich musel na tři a půl roku obléknout uniformu rakousko-uherské armády a bojovat na takzvané Sočské frontě – na území současného Slovinska.
Související
-
Bitvy na Soče: I země byla mrtvá
Dokument Bronislavy Janečkové vám přiblíží dramata bitev první světové války z pohledu dvou českých vojáků – Václava Kasala a malíře a spisovatele Josefa Váchala.
-
Po svých padlých předcích z 1. světové války můžete pátrat on-line
V pondělí 28. července uplyne sto let od začátku 1. světové války. Vojenský historický ústav připravil on-line digitální kolekci tištěných pramenů k válečným ztrátám.
-
A nastalo zde jakési hrůzné ticho... Do války odešly miliony mužů. Jaké byly životy opuštěných žen?
Jen Rakousko-Uhersko povolalo do armády 4,5 milionu mužů. Ženy tak musely zastat veškerou práci. Dopisy Josefy Stloukalové přinášejí svědectví o obyčejném životě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka