Snad nám Bůh dá dočkat šťastnýho návratu... Příběh válečné lásky ukrytý v dopisech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výřez z dobové pohlednice

Na 130 lístků a dopisů si v letech 1914–1917 vyměnili František Jindřich, posel Zemského úřadu v Praze, a jeho žena Gabriela. Představují autentické svědectví o době a obyčejných lidech.

Rakouská válečná pohlednice. Vytištěná ve Vídni 1916 a v roce 1917 poslaná do Prahy českým vojákem sloužícím v rakousko-uherské armádě

Soubor narůžovělých a žlutých lístků polní pošty a válečných pohlednic je unikátním souborem, který stále opatruje vnučka autorů Eliška Kolajová. Nehledanými slovy a s mnoha pravopisnými chybami se tu píše o smutku z odloučení a zoufalství, ale také o naději a lásce v těžkých válečných letech.

Jejich prostřednictvím autorka Hana Soukupová vypráví příběh lásky, které nepřála válka. František Jindřich musel na tři a půl roku obléknout uniformu rakousko-uherské armády a bojovat na takzvané Sočské frontě – na území současného Slovinska.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.