Válečné dny Alfreda Schosse. Jeho unikátní fotky, kresby i poznámky vytváří plastický obraz fronty
O osudech vojáků bojujících za první světové války dnes vypovídají pouze archivní dokumenty. Nemáme pamětníky a většinou ani zvukové záznamy jejich vyprávění. O to zajímavější je, když díky bádání historiků jejich osudy ožijí.
To je případ příběhu Alfreda Schosse. Díky dokumentům z jesenického archivu ho zrekonstruovali historik Květoslav Growka a Mirek Kobza.
Hlavním hrdinou příběhu je lesník, který současně fotografoval, maloval a zapisoval poznámky ke dnům stráveným na frontě 1. světové války. Pocházel z Javorníku a jeho jazykem byla němčina.
Ve vzpomínkách takřka dokumentárně zachytil zajímavé momenty a cenné detaily z haličské a později z italské fronty. V režii Bronislavy Janečkové účinkují Jiří Hromada a Jaroslav Plesl.
Související
-
Do posledního muže: bitva u Verdunu
Jedna z největších bitev první světové války trvala 10 měsíců. Při bojích o necelých 10 kilometrů čtverečních padlo zhruba 700 000 vojáků.
-
Bitva na Sommě: masakr na území nikoho
Mlýnek na maso o maličké území prakticky bez strategického významu. Semlel přes milion vojáků. Dokumentární drama přibližuje atmosféru bitvy očima jednoho z bojujících.
-
Drina: tažení plné omylů
Jedna z prvních akcí 1. světové války. Podcenění protivníka, špatné rozmístění armád, nevhodně zvolená taktika vrchního velitele rakouských sil Oskara Potiorka a masakr.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.