Při cti svého národa přísaháme! Velká válka z pohledu českého lékaře
Přeběhnutí na italskou stranu, vstup do československých legií a boje o legendární Doss Alto. To jsou hlavní momenty příběhu Václava Fleischmanna.
Příběhy staré sto let už jsou většinou zapomenuty. Ale občas ožijí ve vzpomínkách, denících a dopisech. A stejně je tomu s příběhem lékaře, vojáka a legionáře Václava Fleischmana.
Do války byl poslán začátkem roku 1917, aby pracoval jako vedoucí sanitní služby na tzv. sočské frontě. Tam v Julských Alpách a na Krasu probíhaly v letech 1915–1917 těžké boje, ve kterých padlo přes milion vojáků. Z toho 30 000 Čechů.
Související
-
Čas ten mi byl požehnáním... Z válečných deníků Alice Masarykové
Dcera TGM za války pracovala v pardubické Karanténě jako zdravotní sestra. Její deník vypovídá o hrůzách války z naprosto odlišného úhlu, než na který jste zvyklí.
-
Bitvy na Soče: I země byla mrtvá
Dokument Bronislavy Janečkové vám přiblíží dramata bitev první světové války z pohledu dvou českých vojáků – Václava Kasala a malíře a spisovatele Josefa Váchala.
-
Nabídl jsem svůj život Francii... Jak se sochař Gutfreund stal nepřítelem země, které chtěl pomoct
Sochař Otto Guttfreund se jako dobrovolník stal členem Francouzi vysmívaných cizineckých legií. Jako občan Rakouska-Uherska ale později šel ze zákopů do vězení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.