Nabídl jsem svůj život Francii... Jak se sochař Gutfreund stal nepřítelem země, které chtěl pomoct

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Francouzská jednotka v okolí Nixéville po návratu z Fort de Vaux

Sochař Otto Guttfreund se jako dobrovolník stal členem Francouzi vysmívaných cizineckých legií. Jako občan Rakouska-Uherska ale později šel ze zákopů do vězení.

Mezi stovkami dobrovolníků první světové války ve Francii byl i známý sochař Otto Guttfreund. Sloužil v setnině Nazdar! Účastnil se s ní jako voják cizinecké legie nejtěžších bojů.

Francouzští vojáci vyhlížející ze zákopu periskopem (1915)

S bolestným humorem vykládal, jak francouzští vojáci pohlíželi s despektem na svoje koloniální vojsko. A jak vůbec nemohli pochopit, proč Češi – vlastně tehdy Rakušani – šli dobrovolně na vojnu.

Říkali jim: „Dali jste se angažovat pro prachy a pro plecháč vína.“ Ale přitom s vymetali cizineckou legií nejtěžší úseky fronty a stavěli je do pozic nejnebezpečnějších.

Dne 16. července roku 1915 však vychází tzv. Bérangerův zákon, který zakazuje občanům států bojujících na straně nepřátel Francie sloužit ve Francouzské armádě. To se týkalo i občanů Rakousko-Uherska.

Tím okamžikem jsou čeští vojáci, kteří chtěli bojovat za Francii, internováni v zajateckých táborech. Pro Otto Guttfreunda začínají léta života, kdy se stal náhle degradovaným vojákem a nepřítelem země, které chtěl pomoci. I tohle je první světová válka.

autoři: Bronislava Janečková , Jitka Škápíková
Spustit audio

Související