Moje válka: Z deníku českého provinťáka operujícího v horách sočské fronty

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rakouskouherší vojáci v horách na severu Itálie 1917

Václav Kasal, 34letý obchodník ze Žiželic, zásoboval proviantem a municí jeskynní kaverny na dnešní slovinsko-italské hranici. V zimě tam leželo i deset metrů sněhu.

Sočská fronta dostala jméno podle řeky Soči, která se vine alpskými údolími na dnešní slovinsko-italské hranici. Konalo se tam celkem 11 bitev. Podmínky vojáků bojujících ve vysokohorském terénu byly velmi obtížné.

Vojáci připraveni vyrazit hlídat Alpy

Ve skalách nebylo možné kopat běžné zákopy, ale musely se dolovat kaverny – jakési jeskyně přímo v kamenných stráních. Až desetimetrové závěje znesnadňovaly zásobování. A zrovna Václav Kasal sloužil v zásobovacím útvaru.

Deník Václava Kasala Má historie světové války 1915–1918 nalezl v rodinné pozůstalosti vnuk Stanislav Kasal. Na rekonstrukci textové části pracoval ing. František Steklý. Rozhlasový dokument připravila Jana Davidová.

Autentický snímek z úbočí hor s krytými vchody do kaveren
autoři: Bronislava Janečková , DAV
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová