Moje válka: Z deníku českého provinťáka operujícího v horách sočské fronty
Václav Kasal, 34letý obchodník ze Žiželic, zásoboval proviantem a municí jeskynní kaverny na dnešní slovinsko-italské hranici. V zimě tam leželo i deset metrů sněhu.
Sočská fronta dostala jméno podle řeky Soči, která se vine alpskými údolími na dnešní slovinsko-italské hranici. Konalo se tam celkem 11 bitev. Podmínky vojáků bojujících ve vysokohorském terénu byly velmi obtížné.
Ve skalách nebylo možné kopat běžné zákopy, ale musely se dolovat kaverny – jakési jeskyně přímo v kamenných stráních. Až desetimetrové závěje znesnadňovaly zásobování. A zrovna Václav Kasal sloužil v zásobovacím útvaru.
Deník Václava Kasala Má historie světové války 1915–1918 nalezl v rodinné pozůstalosti vnuk Stanislav Kasal. Na rekonstrukci textové části pracoval ing. František Steklý. Rozhlasový dokument připravila Jana Davidová.
Související
-
Snad nám Bůh dá dočkat šťastnýho návratu... Příběh válečné lásky ukrytý v dopisech
Na 130 lístků a dopisů si v letech 1914–1917 vyměnili František Jindřich, posel Zemského úřadu v Praze, a jeho žena Gabriela. Představují autentické svědectví o době.
-
Bitvy na Soče: I země byla mrtvá
Dokument Bronislavy Janečkové vám přiblíží dramata bitev první světové války z pohledu dvou českých vojáků – Václava Kasala a malíře a spisovatele Josefa Váchala.
-
Do posledního muže: bitva u Verdunu
Jedna z největších bitev první světové války trvala 10 měsíců. Při bojích o necelých 10 kilometrů čtverečních padlo zhruba 700 000 vojáků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.