Sjednocení Itálie. Husarský kousek tisícovky špatně vyzbrojených partyzánů

Dnešním oslavencem je jedna evropská země. Proslavila ji dlouhá historie, skvělá kuchyně, krásy pobřeží a hor. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsala Michaela Krčmová.

Itálie nebyla vždycky jedna země, jeden stát. V minulosti tu vládlo mnoho vévodů, králů, papežů i konzulů. Proto si dnes chceme připomenout její sjednocení.

Vlastenci a velkému dobrodruhovi Giuseppe Garibaldimu se povedl opravdu nečekaný kousek. S tisícovkou špatně vyzbrojených partyzánů prošel zemí od jihu na sever a dokázal to, co se dlouho před ním nikomu nepodařilo.

Příští Příběhy z kalendáře připomenou muže, jehož jméno je spojeno se symbolem megalomanie. Byl císařem i uprchlíkem.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová