Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Hašek zemřel uprostřed diktování

Nejpřekládanější česká kniha o svérázném lidovém hrdinovi.  Její autor Jaroslav Hašek zemřel předčasně ve svých čtyřiceti letech uprostřed diktování čtvrtého dílu.

1. března 1921 vyšel v Praze první díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Humoristický román Jaroslava Haška, který zprvu vycházel jako sešity na pokračování, zůstal nedokončen. 

Švejk jako typický Čech?

Dobrý voják Josef  Švejk je tak výrazná postava, že se v souvislosti s ním mluví o typicky českých vlastnostech. O smyslu pro ironii nebo o české schopnosti ze všeho se vyvléct a ze všeho si udělat legraci.

Švejk je ale také  moudrý blázen, který nastavuje pokřivené zrcadlo absurdnímu světu války a byrokracie rozpadající se rakousko-uherské monarchie. O jeho oblibě svědčí i řada filmových a divadelních zpracování.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související