Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Hašek zemřel uprostřed diktování

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Herec představuje dobrého vojáka Švejka
0:00
/
0:00

Nejpřekládanější česká kniha o svérázném lidovém hrdinovi slaví sto let od prvního vydání. Jeho autor Jaroslav Hašek zemřel předčasně ve svých čtyřiceti letech uprostřed diktování čtvrtého dílu.

Před 100 lety, 1. března 1921 vyšel v Praze první díl humoristického románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Humoristický román,  který zprvu vycházel jako sešity na pokračování, zůstal nedokončen. 

Švejk jako typický Čech?

Švejk na poštovní známce

Dobrý voják Josef  Švejk je tak výrazná postava, že se v souvislosti s ním mluví  o typicky českých vlastnostech. O smyslu pro ironii nebo o české schopnosti ze všeho se vyvléct a ze všeho si udělat legraci.

Švejk je ale také  moudrý blázen, který nastavuje pokřivené zrcadlo absurdnímu světu války a byrokracie rozpadající se rakousko-uherské monarchie. O jeho oblibě svědčí i řada filmových a divadelních zpracování.

Další Příběhy z kalendáře představí muže, který se z prostých poměrů vyšplhal až na nejvyšší post v Sovětském svazu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související