Kryštof Kolumbus: O cestě muže, který ovlivnil budoucnost nejen Evropy, ale snad všech kontinentů

Kryštofa Kolumba znají snad všichni obyvatelé planety jako objevitele Ameriky. Nového světadílu, kam vlastně ani neměl namířeno. Napsal Cyril Navrátil.

Původně toužil po objevení nové cesty do Indie západní cestou a s tímto svým přesvědčením také zemřel. Ačkoli už za jeho života bylo mnohým jasné, že se jedná o nový kontinent.

Upadl v podezření, že zpronevěřil peníze

Portrét Kryštofa Kolumba od malíře Sebastiana del Piomba

Do Evropy se ze své první cesty za oceán vrátil 4. března 1493 na palubě lodi Niňa. Zakotvil kvůli počasí u portugalských břehů, takže upadl v podezření, že se zpronevěřil Španělům, kteří jeho plavbu financovali.

V Příbězích z kalendáře se však dozvíte mnohem víc. Povíme si o tom, jak bylo náročné sehnat peníze na tak dlouhou cestu. Zjistíte, jak se námořníci během plavby stravovali. A jak slavili první zaoceánské Vánoce. A dokonce i to, kdo Kolumba v objevení Ameriky předběhl.

V dalších Příbězích z kalendáře zamíříme na radnici. Kdy tam před úředníkem stanul první pár?

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová