Kryštof Kolumbus: O cestě muže, který ovlivnil budoucnost nejen Evropy, ale snad všech kontinentů

Kryštofa Kolumba znají snad všichni obyvatelé planety jako objevitele Ameriky. Nového světadílu, kam vlastně ani neměl namířeno. Napsal Cyril Navrátil.

Původně toužil po objevení nové cesty do Indie západní cestou a s tímto svým přesvědčením také zemřel. Ačkoli už za jeho života bylo mnohým jasné, že se jedná o nový kontinent.

Upadl v podezření, že zpronevěřil peníze

Portrét Kryštofa Kolumba od malíře Sebastiana del Piomba

Do Evropy se ze své první cesty za oceán vrátil 4. března 1493 na palubě lodi Niňa. Zakotvil kvůli počasí u portugalských břehů, takže upadl v podezření, že se zpronevěřil Španělům, kteří jeho plavbu financovali.

V Příbězích z kalendáře se však dozvíte mnohem víc. Povíme si o tom, jak bylo náročné sehnat peníze na tak dlouhou cestu. Zjistíte, jak se námořníci během plavby stravovali. A jak slavili první zaoceánské Vánoce. A dokonce i to, kdo Kolumba v objevení Ameriky předběhl.

V dalších Příbězích z kalendáře zamíříme na radnici. Kdy tam před úředníkem stanul první pár?

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související