Když si císař dupne aneb Vznik královského hlavního města Prahy
Dnes si připomeneme zrod jedné krásné dámy. Její sláva se podle pověsti dotýká hvězd, také se jí říká stověžatá a spodničku si máchá ve Vltavě.
Vydáme se do roku 1784, kdy vznikla Praha, přesněji Královské hlavní město Praha. V ohybu velké řeky už dlouhá staletí předtím stál nejen Pražský hrad, ale také čtyři samostatná města, která sice přiléhala těsně k sobě a pro nezasvěcené vypadala jako jedna metropole, ale ve skutečnosti si žárlivě střežila vlastní samosprávu, úřady i privilegia. A také si často dělala naschvály, jak už to blízcí sousedé někdy dělají.
Města spojil až reformátor Josef II.
Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany žily pospolu zhruba 500 let a nikdo nedokázal zaběhané pořádky změnit. Ledy se hnuly až ve chvíli, kdy na trůn usedl notorický reformátor Josef II.
Uspořádání Prahy se čtyřmi radnicemi se mu vůbec nelíbilo, zvláště když o mnoho větší Vídeň si vystačila s jedním magistrátem. Obyvatelé pražských měst však císaři dlouhá léta vzdorovali, až si panovník musel pořádně dupnout. Ani pak ale problémy neustaly...
V pondělí budou Příběhy z kalendáře patřit staviteli a mecenáši, po kterém se jmenuje pražská studentská kolej.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Host: předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková
Proč je tak důležité, aby v historická centra měst nepatřila jen turistům, ale lidé zde trvale bydleli? Patří do historického prostředí i nové stavby?
-
Paměť města. Proměny současné Prahy skrz příběhy těch, na které nejvíce dopadají
Smíchov, Holešovice, Žižkov, Karlín, Staré a Nové Město. Pět pražských čtvrtí a nespočet příběhů ukrytých v jejich ulicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová