Když si císař dupne aneb Vznik královského hlavního města Prahy

Dnes si připomeneme zrod jedné krásné dámy. Její sláva se podle pověsti dotýká hvězd, také se jí říká stověžatá a spodničku si máchá ve Vltavě.

Vydáme se do roku 1784, kdy vznikla Praha, přesněji Královské hlavní město Praha. V ohybu velké řeky už dlouhá staletí předtím stál nejen Pražský hrad, ale také čtyři samostatná města, která sice přiléhala těsně k sobě a pro nezasvěcené vypadala jako jedna metropole, ale ve skutečnosti si žárlivě střežila vlastní samosprávu, úřady i privilegia. A také si často dělala naschvály, jak už to blízcí sousedé někdy dělají.

Města spojil až reformátor Josef II.

Mosty z vyhlídky pod Hanavským pavilonem

Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany žily pospolu zhruba 500 let a nikdo nedokázal zaběhané pořádky změnit. Ledy se hnuly až ve chvíli, kdy na trůn usedl notorický reformátor Josef II.

Uspořádání Prahy se čtyřmi radnicemi se mu vůbec nelíbilo, zvláště když o mnoho větší Vídeň si vystačila s jedním magistrátem. Obyvatelé pražských měst však císaři dlouhá léta vzdorovali, až si panovník musel pořádně dupnout. Ani pak ale problémy neustaly...

V pondělí budou Příběhy z kalendáře patřit staviteli a mecenáši, po kterém se jmenuje pražská studentská kolej.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.