S Máchou čekala dítě ještě před svatbou. Místo veselky byl ale pohřeb. Osudové ženy: Lori Šomková

Eleonora Šomková (1817-1891), které Karel Hynek Mácha neřekl jinak než Lori (Tetinka Lori)
Eleonora Šomková (1817-1891), které Karel Hynek Mácha neřekl jinak než Lori (Tetinka Lori)

Erotické intimnosti z jejich vztahu si Karel Hynek Mácha důkladně zaznamenával pomocí šifer do svých deníků. Taky dobře věděl, že Lori jeho očekávání ideální ženy nenaplní. I proto vztah před řadou svých kamarádů tajil.

Mácha jí neřekl jinak než Lori, pokřtěná byla ale jako Eleonora. Narodila se v únoru 1817. „Byla velmi půvabná, ale nijak nevybočovala z dobového průměru,“ říká historik Vladimír Křivánek. Pocházela z obyčejného měšťanského prostředí.

Její otec byl vyučený knihař, ale profesi nevykonával. Živil se výrobou krabiček pro kapslovnu. S tím mu po večerech pomáhala celá rodina. S o šest let starším Karlem Hynkem se seznámila jako dospívající 17letá dívka. Potkali se v ochotnickém divadle a Lori taky byla kamarádkou Magdaleny Forheimové, snoubenky Josefa Kajetána Tyla.


Lori byla velkým Máchovým inspiračním zdrojem. Všechny události, které s ní prožil, najdete v jeho díle. Jsem přesvědčen, že jako by Lori bez Máchy nebyla osudovou ženou, tak by Mácha bez ní nebyl takovým básníkem.historik Vladimír Křivánek

Vztah před kamarády tajil

„Ze vzpomínek současníků víme, že se Lori Máchovi líbila. Promítal si do ní všechny své představy o ideální ženě. Přesto, že byly nesplnitelné. Mácha byl vášnivý čtenář a tak jako řada romantiků nedělal velké rozdíly mezi snem a realitou.“

Přestože byl k Lori přitahován eroticky a intimnosti si důkladně zaznamenával do svých šifrovaných deníků, taky dobře věděl, že Lori jeho očekávání nenaplní. I proto vztah před řadou svých kamarádů tajil.

Z jejich vztahu nebyl nikdo nadšený

„Byl tak trochu dandy. Mířil vysoko, měl o sobě vysoké mínění, ale i plno rozporů. Na jednu stranu vlídný a přátelský, na druhou ale velmi panovačný. Stejně majetnicky se choval k Lori i k celé rodině Šomků,“ říká historik Křivánek. Ze vztahu nebyli nadšení vlastně ani jedni z rodičů.

Karel Hynek Mácha

Když Mácha snoubenku představoval své matce, měla mu údajně stranou říct: „Co sis to vybral za ťopku?“ S dominantním a těžko snesitelným Máchou asi ani Lori nebyla příliš šťastná. To nic neměnilo na skutečnosti, že s ním ještě před svatbou čekala dítě. Mácha váhal, pak se rozhodl pro veselku. Doufal, že se konečně „usadí“.

Místo svatby pohřeb

V roce 1836 vydal svůj Máj, dokončil práva, dokonce našel i práci. Někdy koncem září se vydal do Litoměřic, kde chystal zázemí pro Lori a jejich potomka. Syn se narodil 8. října 1836 a dostal jméno Ludvík. Datum svatby byl o měsíc později.


Účinkují: Anežka Kubátová, Václav Jílek, Lucie Žáčková a Kajetán Písařovic
Připravila: Eva Dvořáková
Host: profesor Vladimír Křivánek
Režie: Michal Bureš
Literární spolupráce: Hynek Pekárek

Když pak Mácha pomáhal hasit požár ve městě, zřejmě se nalokal infikované vody. Za pár dní měl horečky a zažívací obtíže, se kterými odmítl zůstat v posteli. Šlo o formu cholery, na kterou 6. listopadu 1836 zemřel. Lori pak místo na veselku oblékala snoubence do rakve. Za pár měsíců ukládala do hrobu i jejich malého synka.

J. K. Tyl popsal Máchův vztah s Lori v novele Rozervanec (1840)