Myslíte si, že víte, jak vypadali naši spisovatelé? Otázka české „sběratelky kostí“
Forenzní antropoložka plk. Hana Eliášová třeba tvrdí, že pomník K. H. Máchy na pražském Petříně nemá nic společného s jeho skutečnou podobou. Zkoumala i Boženu Němcovou.
Superprojekční nastavení lebky je moderní kriminalistická metoda. Pomáhala i s vytvářením co nejvěrnější podoby K. H. Máchy. „Přesně nevíme, jak vypadal, ale měli jsme k dispozici množství jeho portrétů. Mám k dispozici i odlitek jeho lebky,“ říká Hana Eliášová.
Nejvěrnější je prý podoba od sochaře Knoblocha a profesora Vlčka. „Socha na Petříně jeho podobě neodpovídá,“ usmívá se antropoložka. Zkoumala i, jestli se vlasy Boženy Němcové shodovaly s vlasy jejího syna Hynka. „Měla jsem k dispozici její vlasy z hřebene a šátku. Došla jsem k závěru, že odpovídají.“
Řeč zubů
„Máme pěknou laboratoř. Ale těm, které se prezentují v seriálech, se to nevyrovná. Na druhou stranu jsme vybaveni dobrou přístrojovou technikou,“ ujišťuje Eliášová. Aktuálně pracuje na projektu, který souvisí s plastickou chirurgií a změnami obličeje ovlivňujícími portrétní identifikaci jedince.
Pro kriminalisty jsou taky důležité i různé zlomeniny či úrazy. Klouby prý taky hodně napoví. „Třeba věk. Přesnější je ale zubní věk, který se určuje z výbrusu frontálních zubů,“ vysvětluje. „Chrup má vysoký identifikační význam.“
Lovci lebek
Nejzajímavější pro Eliášovou ale prý bylo zkoumání jihoamerických tsants. Jde o preparované lidské hlavy, které jsou pro indiány kmene Šuarů cennou trofejí. „Náprstkovo muzeum nás požádalo, abychom zjistili, zda se jedná o originály.“ A byly to skutečně lidské hlavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.