Richard Hindls: Dlouhodobá nezaměstnanost je fenomén, který deptá rodiny
Od ledna loňského roku začal výrazně zrychlovat růst dlouhodobé nezaměstnanosti. I když ještě zdaleka nedosahuje takových hodnot jako před třemi lety. Uvádí to statistik a ekonom Richard Hindls.
„Dlouhodobá nezaměstnanost je fenomén, který možná ve větší míře než ta místní nebo provozní nezaměstnanost deptá rodiny, deptá domácnosti a deptá sociálně-ekonomický život těch rodin,“ říká v pořadu Jak to vidí…statistik a ekonom Richard Hindls.
Čtěte také
Oproti době před třemi lety je podle Hindlse přesto dlouhodobá nezaměstnanost na poloviční hodnotě. Za dlouhodobou nezaměstnanost se považuje informace o tom, že člověk rok nesehnal zaměstnání. „V případě absolventů vysokých škol je to půl roku. Je řada absolventů, kteří opouštějí střední školy a univerzity a nemají potom práci,“ upozorňuje Hindls.
Dobrá zpráva v záplavě špatných
Aktuální údaje o celkovém stavu nezaměstnanosti v České republice jsou ale podle Hindlse dobré. „Skutečně v této době špatných zpráv je tato zpráva alespoň z toho ekonomického hlediska možná jednou z nejlepších, protože stále patříme se čtyřmi procenty na absolutní špičku Evropy,“ míní ekonom.
Dokonce podle něj existuje i taková informace, že navzdory ekonomickému tlaku a navzdory ekonomickým problémům zůstává vysoký i počet volných pracovních míst. To znamená míst, na která by ještě lidé mohli nastoupit. „Je to možná dáno tím, že následkem pandemie odsud odešla celá řada zahraničních pracovníků, takže po nich zůstala volná místa,“ doplňuje Richard Hindls.
Odlišná míra nezaměstnanosti
Ekonom ale upozorňuje na to, že jiná míra nezaměstnanosti je mezi vysokoškoláky, liší se v regionech - a jiná je i v různých profesích. Nezaměstnanost se podle Hindlse zjišťuje dvěma způsoby. Jeden údaj publikuje Český statistický úřad a jde o výsledek výběrového šetření pracovních sil.
A druhý údaj publikuje ministerstvo práce a sociálních věcí, a to je údaj, který vychází skutečně z registrované nezaměstnanosti na úřadech práce. „Za nezaměstnaného se považuje člověk, který ztratil zaměstnání, je starší 15 let a práci hledá – to je velmi podstatná informace, že skutečně o práci musíte stát a jste schopni v podstatě do čtrnácti dnů nebo po nějaké technické přestávce na to místo nastoupit,“ vysvětluje Hindls.
Další témata rozhovoru: rozdíly v nezaměstnanosti mezi regiony; nejvíce zasažené profese; jaké trendy panují na pracovním trhu; kdy se otevřou školy, zemřel ekonom Michal Mejsřík; Elon Musk se stal nejbohatším člověkem světa.
Související
-
Josef Baxa: Plat je cena pracovní síly na trhu práce. Máme informace o jiných cenách, proč ne o ní?
Z rozhodnutí Nejvyššího soudu musí teď úřady, kraje a veřejné instituce poskytovat informace o platech a odměnách svých zaměstnanců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.