Daniel Münich: Kdo přijde o práci, z očí nevyčteme. Nutné je připravit rekvalifikační programy
Již měsíce se hovoří o tom, že důsledkem koronavirové krize bude i velká vlna nezaměstnanosti. Pomoci by mohla aktivní politika zaměstnanosti. Chybí ale kvalitní socioekonomický výzkum.
Aktivní politika zaměstnanosti jako protiváha k pasivní politice v podobě vyplácení dávek je velký problém společnosti i mimo současnou krizi. Současná situace ho podstatně umocňuje. Proč ekonomé volají po kvalitním socioekonomickém výzkumu pro aktivní politiku zaměstnanosti a nestačí jim jen data z úřadu práce?
„Data úřadu práce nestačí. Nic se z nich nevyčte. Data je potřeba zpracovat do analýz a hloubkových výzkumů. Teprve tato zjištění nám řeknou, jaké jsou efektivní způsoby pomoci,“ říká v pořadu Jak to vidí... ekonom Daniel Münich.
Jak pomoci?
Způsobů, jak lidem pomoci je spousta. Protože to ale stojí hodně peněz, je důležité zjistit, které způsoby jsou nejefektivnější. Pro koho a v jaké situaci. Na co se ale tedy konkrétně soustředit?
„Nutné je zaměřit se na lidi, kteří během své nezaměstnanosti budou ztrácet pracovní návyky. Jim je třeba pomoci včas, protože jakmile návyky ztratí, bude pomoc těžká a velmi drahá.“
„Od nich je třeba odlišit lidi, kteří si jsou schopni pomoci sami a pomoc státu nijak výrazně nepotřebují. Odlišit tyto dva typy lidí není ale vůbec jednoduché,“ vysvětluje host Dvojky.
Rekvalifikace
„Rekvalifikační programy budou proto nutnost. Lidé by s tím měli počítat. Důležité je připravit kvalitní rekvalifikační programy už dnes. Nenechávat to až na dobu, kdy covid pomine.“
Další témata rozhovoru: je dobrý čas na zrušení superhrubé mzdy?; kolik lidí si může dovolit práci z domova?; změní se po covidu pracovní návyky lidí?
Související
-
Daniel Münich: Největší vlna nezaměstnanosti přijde v létě. A poroste až do jara
Pandemie nového typu koronaviru zasadila naší ekonomice citelnou ránu. Jak nejlépe nastartovat to, co doteď muselo počkat?
-
Ekonom Richard Hindls: Ve vývoji nezaměstnanosti bude klíčový podzim
Nezaměstnanost vzrostla od května jen o 0,1 procentního bodu. Je to úspěch českých politiků?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.