Radio Svobodná Evropa. Nejprve vysílalo v češtině, pak i do dalších zemí socialistického bloku
Rádio Svobodná Evropa vzniklo na začátku studené války jako společný projekt americké zpravodajské služby CIA a čs. demokratických intelektuálů a politiků v exilu. Začalo vysílat z Mnichova. Zkušebně na Den nezávislosti 1950 a pravidelně od 1. května 1951. Nejprve jen v češtině do tehdejšího Československa, později i do dalších zemí socialistického bloku. Pracovaly pro něj osobnosti jako Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid, Karel Kryl, Ivan Diviš nebo Martin Štěpánek.
Po pádu železné opony na konci roku 1989 a teroristických útocích z 11. září 2001 se přeorientovalo hlavně na posluchače z Blízkého východu, spustilo také televizní vysílání a je aktivní na internetu. Dodnes šíří liberálně demokratické ideje a hájí lidská práva prostřednictvím informací všude tam, kde jsou svobodná média úředně zakázána - ve 27 jazycích do 23 zemí po celém světě.
Související
-
Hvězda z Mnichova. Osudové ženy: Rozina Jadrná Pokorná
Rozhlasová moderátorka Radia Svobodná Evropa Rozina Jadrná Pokorná prožila téměř celý život v exilu. I přesto si dokázala získat srdce tisíců československých posluchačů.
-
Od únosu ji zachránil drdol. Osudové ženy: poslankyně a redaktorka Svobodné Evropy Marie Tumlířová
Byla první zemědělskou inženýrkou v Československu a vůbec první doktorkou technických věd v Evropě. Tak jako se převrátil její život, se převrátily i světové dějiny.
-
Příběhy slavných: Ferdinand Peroutka
Manželka židovka. Přátelé Židé. Věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwaldu. Poslechněte si životní osudy českého prozaika, dramatika, esejisty a novináře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.