Radio Svobodná Evropa. Nejprve vysílalo v češtině, pak i do dalších zemí socialistického bloku

Rádio Svobodná Evropa vzniklo na začátku studené války jako společný projekt americké zpravodajské služby CIA a čs. demokratických intelektuálů a politiků v exilu. Začalo vysílat z Mnichova. Zkušebně na Den nezávislosti 1950 a pravidelně od 1. května 1951. Nejprve jen v češtině do tehdejšího Československa, později i do dalších zemí socialistického bloku. Pracovaly pro něj osobnosti jako Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid, Karel Kryl, Ivan Diviš nebo Martin Štěpánek.

Po pádu železné opony na konci roku 1989 a teroristických útocích z 11. září 2001 se přeorientovalo hlavně na posluchače z Blízkého východu, spustilo také televizní vysílání a je aktivní na internetu. Dodnes šíří liberálně demokratické ideje a hájí lidská práva prostřednictvím informací všude tam, kde jsou svobodná média úředně zakázána - ve 27 jazycích do 23 zemí po celém světě.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Petr Stančík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.