Příběhy slavných: Ferdinand Peroutka
Manželka židovka. Přátelé Židé. Věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwaldu. Poslechněte si životní osudy českého prozaika, dramatika, esejisty a novináře.
Ferdinand Peroutka se narodil v Praze, jeho otec byl inspektorem státních drah. V roce 1905 začal studovat gymnázium, ale krátce před maturitou školu opustil a pracoval jako výtvarný referent časopisu Čas. Před odvodem do armády na počátku první světové války se nějaký čas ukrýval v Rakousku a Německu.
Nakonec byl pro zdravotní nezpůsobilost vojenské služby zproštěn. V letech 1919–1923 pracoval jako redaktor deníku Tribuna. V letech 1924–1939 byl šéfredaktorem týdeníku Přítomnost. Zároveň byl politickým redaktorem deníku Lidové noviny, kde byl jeho kolegou i Karel Čapek. Oba byli dobří přátelé.
Koncetrační tábor a exil
Za druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po osvobození se vrátil k žurnalistice ve Svobodných novinách a v Dnešku. V roce 1948 odešel natrvalo do exilu. Důvodem byl zásadní nesouhlas s komunismem. Krátce pobýval v Anglii a v roce 1950 se odstěhoval do USA.
Bydlel v New Yorku a v letech 1951 až 1961 byl ředitelem československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. S rádiem spolupracoval i později. Urna s popelem Ferdinanda Peroutky byla v roce 1991 převezena do Prahy a uložena na Vyšehradském hřbitově.
Znovu ve veřejném prostoru
Jeho odkaz se razantně vrátil do veřejného prostoru v lednu 2015, kdy projev prezidenta Miloše Zemana spustil tzv. kauzu Peroutka. Kvůli projevu se se státem začala soudit Peroutkova vnučka. Všechny klíčové události kauzy najdete níže v přehledné časové ose, kterou připravil server iRozhlas.
Účinkují: Luděk Eliáš, Vladimíra Včelná
Připravila: Tereza Adámková
Režie: Michal Bureš
Vyrobeno v Olomouci v roce 2010
Související
-
Co dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi
Hitler, Zeman, gentleman. Podle autorů dokumentu je jediným pojmem, který v současnosti Peroutku definuje, pojem „hledání“. A tak se rozhodli, že také budou hledat.
-
Bude Zeman gentleman? S advokátem Peroutkovy vnučky o autorském právu
„Jakýkoli chlap, když udělá chybu, se za ni musí omluvit.“ Jak advokát František Vyskočil vidí třeba kauzu Slovanské epopeje nebo největší mýti v autorském právu?
-
Pavel Kosatík: Zemanovy výroky jsou bez znalosti věcí
Podle Miloše Zemana byl spisovatel Peroutka fascinovaný nacismem. Sdružení Feridnanda Peroutky chce po prezidentovi důkaz jeho tvrzení. Anebo omluvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...