Příběhy slavných: Ferdinand Peroutka
Manželka židovka. Přátelé Židé. Věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwaldu. Poslechněte si životní osudy českého prozaika, dramatika, esejisty a novináře.
Ferdinand Peroutka se narodil v Praze, jeho otec byl inspektorem státních drah. V roce 1905 začal studovat gymnázium, ale krátce před maturitou školu opustil a pracoval jako výtvarný referent časopisu Čas. Před odvodem do armády na počátku první světové války se nějaký čas ukrýval v Rakousku a Německu.
Nakonec byl pro zdravotní nezpůsobilost vojenské služby zproštěn. V letech 1919–1923 pracoval jako redaktor deníku Tribuna. V letech 1924–1939 byl šéfredaktorem týdeníku Přítomnost. Zároveň byl politickým redaktorem deníku Lidové noviny, kde byl jeho kolegou i Karel Čapek. Oba byli dobří přátelé.
Koncetrační tábor a exil
Za druhé světové války byl vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po osvobození se vrátil k žurnalistice ve Svobodných novinách a v Dnešku. V roce 1948 odešel natrvalo do exilu. Důvodem byl zásadní nesouhlas s komunismem. Krátce pobýval v Anglii a v roce 1950 se odstěhoval do USA.
Bydlel v New Yorku a v letech 1951 až 1961 byl ředitelem československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. S rádiem spolupracoval i později. Urna s popelem Ferdinanda Peroutky byla v roce 1991 převezena do Prahy a uložena na Vyšehradském hřbitově.
Znovu ve veřejném prostoru
Jeho odkaz se razantně vrátil do veřejného prostoru v lednu 2015, kdy projev prezidenta Miloše Zemana spustil tzv. kauzu Peroutka. Kvůli projevu se se státem začala soudit Peroutkova vnučka. Všechny klíčové události kauzy najdete níže v přehledné časové ose, kterou připravil server iRozhlas.
Účinkují: Luděk Eliáš, Vladimíra Včelná
Připravila: Tereza Adámková
Režie: Michal Bureš
Vyrobeno v Olomouci v roce 2010
Související
-
Co dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi
Hitler, Zeman, gentleman. Podle autorů dokumentu je jediným pojmem, který v současnosti Peroutku definuje, pojem „hledání“. A tak se rozhodli, že také budou hledat.
-
Bude Zeman gentleman? S advokátem Peroutkovy vnučky o autorském právu
„Jakýkoli chlap, když udělá chybu, se za ni musí omluvit.“ Jak advokát František Vyskočil vidí třeba kauzu Slovanské epopeje nebo největší mýti v autorském právu?
-
Pavel Kosatík: Zemanovy výroky jsou bez znalosti věcí
Podle Miloše Zemana byl spisovatel Peroutka fascinovaný nacismem. Sdružení Feridnanda Peroutky chce po prezidentovi důkaz jeho tvrzení. Anebo omluvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.