Ferdinand Peroutka. Gentleman první republiky
Málokdo tuší, že intelektuál, novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka, narozený 6. února 1895 v Praze, svých úspěchů dosáhl i bez maturity. Více než školní řád mu totiž vyhovovalo samostudium, a tak se stal redaktorem deníku Čas už ve svých osmnácti. O deset let později pak dostal nabídku snů přímo od prezidenta Masaryka, který mu poskytl finance na založení nového týdeníku. Proslulá Přítomnost s přestávkami, a dnes už pouze na internetu, existuje sto let.
Peroutku neminula ani koncentráčnická zkušenost, kdy byl po okupaci Československa vězněn v Buchenwaldu. Po komunistickém převratu roku 1948 emigroval do Británie a později do New Yorku, kde až do své smrti v roce 1978 pracoval pro československé vysílání rádia Svobodná Evropa.
Související
-
Příběhy slavných: Ferdinand Peroutka
Manželka židovka. Přátelé Židé. Věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwaldu. Poslechněte si životní osudy českého prozaika, dramatika, esejisty a novináře.
-
Falešný sňatek, potrat i půl života mimo domov. Dala mu vše. Osudové ženy: Slávka Peroutková
S ženatým Peroutkou žili odděleně. Fingovala sňatek, podstoupila potrat, Peroutku následovala do Anglie, Kanady i USA a 42 let žila mimo domov. Starala se i o jeho odkaz.
-
Co dáme do pořadu o Peroutkovi? Nevysílané nahrávky i neznámé torzo z Peroutkova osobního archivu
Hitler, Zeman, gentleman. Podle autorů dokumentu je jediným pojmem, který v současnosti Peroutku definuje, pojem „hledání“. A tak se rozhodli, že také budou hledat.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.