Úžasné životy: Ferdinand Peroutka podle Martina Stránského
Více než 40 let letos uplyne od smrti Ferdinanda Peroutky, významného spisovatele, dramatika a především novináře, který je považován za hlavu demokratické žurnalistiky. Na jeho život, tvorbu i osobnost zavzpomíná v Úžasných životech neurolog Martin Jan Stránský.
„Ferdinand Peroutka byl v kruzích vážená osoba. Když jsem byl malý, tak jsem mu říkal strejdo, všichni mu vykali a on mi tykal. Dozvěděl jsem se, že mě měl velmi rád kvůli mému dědečkovi Jaroslavovi Stránskému, se kterým úzce spolupracoval v Lidových novinách, a pak s ním založil Přítomnost. Až v dospívání jsem si uvědomil, jaká kapacita to byla,“ líčí Stránský, který se narodil v roce 1956 ve Spojených státech.
Slovy šetřil
„Když Peroutka mluvil, všichni mlčeli a poslouchali. Nemluvil moc. Pozoroval. Měl velké tlusté brýle, v nichž jeho oči byly dvakrát tak velké. Ať byla zima nebo léto, vždycky měl na sobě sako a v klíně miniaturního pudla, fenku Pixinku. Ta musela žít snad 150 let, vypadala pořád stejně. A Pixinku pořád hladil levou rukou, v pravé pomalu kouřil dýmku. Jako z hollywoodského filmu. Poslouchal tuhle debatu, která někdy i zuřila, a když se opovážil něco říct, všichni zmlkli a Peroutka promluvil,“ vzpomíná dál Stránský v cyklu Úžasné životy na Dvojce.
Nejednou přišel převrat...
V pořadu také uslyšíte autentické záznamy rozhovorů s Peroutkou. V jednom také popsal, jak se z původně literárního kritika stal kritik politický.
„Když jsem napsal první článek, tak redaktor ode mne žádal druhý a třetí a čtvrtý politický článek, tak jsem do toho nějak vplul. A najednou přišel převrat a první demokratická republika, tentokráte to toto začal člověk cítit jako povinnost. To vše ale přišlo proti mému očekávání, proti mé vůli, proti mým plánům. Já jsem se chtěl vychovávat pro literární kritiku, pro uměleckou kritiku, do té doby jsem psal výtvarnou a literární kritiku, měl jsem dokonce takové podivné úspěchy,“ říká v jedné z nahrávek Ferdinand Peroutka.
Související
-
Příběhy slavných: Ferdinand Peroutka
Manželka židovka. Přátelé Židé. Věznění v koncentračních táborech Dachau a Buchenwaldu. Poslechněte si životní osudy českého prozaika, dramatika, esejisty a novináře.
-
Falešný sňatek, potrat i půl života mimo domov. Dala mu vše. Osudové ženy: Slávka Peroutková
S ženatým Peroutkou žili odděleně. Fingovala sňatek, podstoupila potrat, Peroutku následovala do Anglie, Kanady i USA a 42 let žila mimo domov. Starala se i o jeho odkaz.
-
Trvat na omluvě, když se nepravdy dopouští hlava státu. Zrcadlo Terezie Kaslové
Za jakých okolností se stala novinářkou? Jak dlouho v Lidových novinách nosila kolegům kafe? A proč pro svého dědečka Ferdinanda Peroutku založila cenu a nadaci?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.