Rada pro tento den - 22.10.

22. říjen 2010
Rada pro tento den

Pro koho se hodí čivava?

Čivava, nejmenší psí plemeno na světě, není náročný na prostor a je spokojený i v bytě, pokud má své milované u sebe. To ale neznamená, že by nebyl šikovný na psí sporty, jako je agility. Trpasličí psík pochází z Mexika, jeho prapůvod je zahalen tajemstvím. Jedna legenda tvrdí, že přišel do Ameriky v roce 1519 společně se španělskou armádou vojevůdce Cortéze. Další hypotéza o původu plemene ujišťuje, že čivava byl přivezen do Mexika Číňany ještě před příchodem Evropanů. A jiná verze se zase přiklání k domněnce, že čivava byl posvátný pes Inků a Aztéků, který býval obětován při pohřebních rituálech, aby provázel duši zemřelého člověka. V padesátých letech 19. století byl dovezen z Mexika do USA a teprve odtud se dostal do Evropy.

Čivavy nepotřebují upravovat srst, která se nestříhá ani netrimuje. Přestože je to křehký pejsek, není bojácný a dokonce výborně hlídá. Jak se někde něco šustne, hned vystartuje a se štěkotem se běží podívat, co se děje. Fenky mívají obtížné porody a přivádějí na svět dvě tři mláďata. Štěňátka mají velké hlavy, proto s vrhem často pomáhá veterinář. Kdo si pořídí čivavu, málokdy zůstane u jedné. Veselý, roztomilý, bystrý a oddaný pes si do stáří uchovává cosi štěněčího. Je učenlivý, poslušný, vynikne v agility, dobře se uplatní při canisterapii.

Pořídit si pejska může i vozíčkář; nemusí ho totiž několikrát denně venčit. Čivava se naučí dělat potřebu doma do misky s kočkolitem nebo i na papír. Dokonce je spokojená, že může být s páníčkem stále doma. Vzhledem k její velikosti jí stačí i pohyb po bytě a skutečné venčení jen občas, pro zpestření.

Další informace o čivavě a dalších psích plemenech najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz

Spustit audio