Psycholog Jan Krajhanzl: Přehřívá se nejen klima, ale i společnost. Řada lidí by přivítala zpomalení
Studie České klima 2021 mapuje postoje veřejnosti ke klimatickým změnám. Jedním z autorů studie je sociální ekopsycholog Jan Krajhanzl. Co ze získaných dat ho zaujalo? A jak změnit přístup od znepokojení po konkrétní řešení?
Katedra environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně zveřejnila studii České klima 2021. O její závěry se v pořadu Jak to vidí... podělil host Zity Senkové Jan Krajhanzl. Studie podle něj potvrdila data z předešlých průzkumů ohledně vnímání klimatické změny
„Ukázala shodu většiny obyvatel na tom, že změna klimatu probíhá, způsobuje ji člověk a je třeba ji řešit. Jen čtyři procenta dotázaných se projevila vůči změnám klimatu skepticky,“ upozorňuje vědec.
Čekají nás velké změny
Většina přitom považuje za důležitý posun k diskusi o řešení. „V oblasti ochrany klimatu nás čeká jedna z největších transformací století. Česko má na hlavu vyšší emise než Čína, Indie, Velká Británie nebo Německo. Emise se mezi lety 2014 a 2019 dokonce zvýšily.“
Čtěte také
Diskuse přitom v českém mediálním prostoru takřka neprobíhá. „Za nejvhodnější způsob komunikace o klimatu považuji realistický s perspektivou. Je třeba zdůraznit, že to nebude jednoduchý proces. Ale musíme mluvit také o tom, co nám to přinese.“
Apel na lásku ke krajině
Kromě zdravějšího životního prostředí si lidé přejí i změnu životního stylu. Hovoří o ní 50 % dotázaných.
Zpomalení během prvního lockdownu lidé přivítali s radostí. Trend všechno zvládat rychle a efektivně je stresující a způsobuje horečku ve společnosti.
Jan Krajhanzl zatím postrádá všeobecně respektovanou, důvěryhodnou autoritu, která by společnosti téma představila. Důležitá je i rétorika: „Česká veřejnost má hluboký vztah ke své krajině. Měli bychom vysvětlovat vztah klimatu s krajinou. A ukazovat řadu šikovných lidí, kteří v regionech zkoušejí něco posunout.“
Další témata rozhovoru: proměny hnutí Greenpeace; co jsou Češi ochotni obětovat pro klima; environmentální výroky českých politiků.
Související
-
Vědci o klimatu hovoří nesrozumitelně, média vyhrožují. Vraťme slovům původní smysl, vyzývá Cílek
Nová zpráva mezinárodního panelu pro změnu klimatu OSN je alarmující. Skutečně stojíme v bodě zlomu? A existuje strategie, která situaci zlepší? Odpovídá Václav Cílek.
-
Kateřina Šafaříková: Nejtěžší témata z klimatické dohody vyjdou na české předsednictví v Radě EU
Za necelý rok převezme po Francii předsednictví v Radě Evropské unie Česká republika. A podle redaktorky časopisu Respekt Kateřiny Šafaříkové ji čekají nelehká témata.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.