První bankomat. Inspirací byl automat na čokoládové tyčinky
První bankomat začal fungovat v Londýně 27. června 1967. Nápad na automat vydávající hotovost sice prověřil už v roce 1939 v New Yorku Luther George Simjan, provoz jeho zařízení ale po půl roce pro nezájem skončil. Teprve v roce 1967 uspěl Skot John Shepherd-Barron. Vadila mu omezená otevírací doba bank a tak se inspiroval automatem na čokoládové tyčinky, které jednoduše nahradil bankovkami. První bankomat vydával jednu desetilibrovou bankovku.
Klient ji získal po vložení děrného štítku a zadání PIN kódu. Ten byl už tehdy čtyřmístný, za což vděčíme vynálezcově manželce. U snídaně jí totiž sdělil, že chce zavést šestimístný bezpečnostní kód. Jeho žena mu ale pragmaticky odpověděla, že je schopná si zapamatovat jen čtyři čísla.
Od roku 1971 děrné štítky postupně nahrazovaly plastové karty s magnetickým proužkem, ke kterému později přibyl ještě čip. V Česku se první bankomat objevil v roce 1989, fungoval ovšem v offline režimu a klient si mohl vyzvednout maximálně 1000 korun denně. První online bankomaty fungují u nás od roku 1992.
Související
-
První samoobsluha. Začala revoluce v nakupování
První samoobsluha byla otevřena v Husitské ulici na pražském Žižkově. Byl 1. červen 1955. Lidé stáli fronty, aby se mohli poprvé s košíkem či vozíkem projít po prodejně.
-
Tesco: Čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světě drží rekord z Guinessovky
Britský obchodník nevymyslel supermarkety. Ale vydal se do USA na zkušenou, aby zjistil, že kopírovat americké obchody rozhodně nechce.
-
Jak vzniklo slovo platidlo a čím se bude platit v budoucnosti? Expedice do světa peněz
Ať už k nim máme jakýkoliv vztah, musíme si přiznat, že peníze významně posunuly vývoj lidstva. Moderují Markéta Ševčíková a Josef Kluge.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?