Tesco: Čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světě drží rekord z Guinessovky

Poprvé se značka Tesco objevila v roce 1924 na čaji nazvaném Tesco Tea. Když se britskému obchodníkovi s polskými kořeny Jacobu Edwardu Cohenovi začalo dařit a přemýšlel o značce, vzpomněl si na obchodníka, který mu dodával čaj. Ten se jmenoval T. E. Stockwell. Půjčil si jeho tři počáteční písmena, dal dvě svá a název Tesco byl na světě. Logo, jak ho známe dnes, vzniklo ale až o pěknou řádku let později. Koncem 90 let.

Cohen nebyl první, kdo přišel s myšlenkou samoobslužného prodeje. První supermarket jako takový vznikl v USA v době, kdy v Evropě zuřila první světová válka. Jmenoval se Piggly Wiggly a v Memphisu ve státě Tennessee ho otevřel Clarence Saunders.

I když obchodu nikdo nevěštil velkou budoucnost, do konce 30. let vyrostlo v Americe víc než 2500 prodejen. Zákazníci se tak setkali s pokladnami, cenovkami na jednotlivých kusech zboží, s uniformovanými zaměstnanci nebo s klimatizovanými boxy na potraviny.

Cohen se vydal do USA na zkušenou, aby zjistil, že kopírovat americké supermarkety rozhodně nechce. Chtěl jít svou vlastní cestou. Nebál se rizika a za pomoci svého zetě otevřel jeden z prvních britských supermarketů.

Vyhrála logistika

Geniálně vycítil, jak je nový způsob hromadného nákupu a prodeje potřeba pojmout, jak ho řídit, jak rozpoznat zájmy a přání zákazníků a co nejlépe jim je plnit. V tom byl první a tím na dlouho změnil pravidla hry.

Hlavně mu ale došla základní věc: pokud bude prodávat zboží ve velkém, může ho prodávat levněji. Tak se k němu zákazníci pohrnou! I díky této logistice Tesco rostlo. V soutěži se svými soupeři vyhrávalo a mnohé z nich pohltilo.

Do Guinessovy knihy rekordů

Po druhé světové válce se akcie společnosti Tesco začaly obchodovat na londýnské burze a v roce 1948 byla v St. Albans otevřena první samoobsluha. O osm let později otevírá Tesco první supermarket, za dalších deset let už je to „superstore“, po následující dekádě dokonce hypermarket, na konci 90. let hypermarket extra…

V roce 1961 se Tesco v Leicesteru dokonce zapsalo do Guinessovy knihy rekordů jako největší obchod v Evropě. V 70. letech k obchodům přibyly čerpací stanice pohonných hmot a roční obrat přesáhl miliardu liber.

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.