Tesco: Čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světě drží rekord z Guinessovky
Britský obchodník nevymyslel supermarkety. Ale vydal se do USA na zkušenou, aby zjistil, že kopírovat americké obchody rozhodně nechce.
Poprvé se značka Tesco objevila v roce 1924 na čaji nazvaném Tesco Tea. Když se britskému obchodníkovi s polskými kořeny Jacobu Edwardu Cohenovi začalo dařit a přemýšlel o značce, vzpomněl si na obchodníka, který mu dodával čaj.
Ten se jmenoval T. E. Stockwell. Půjčil si jeho tři počáteční písmena, dal dvě svá a název Tesco byl na světě. Logo, jak ho známe dnes, vzniklo ale až o pěknou řádku let později. Koncem 90 let.
Inspirace z USA
Cohen ale nebyl první, kdo přišel s myšlenkou samoobslužného prodeje. První supermarket jako takový vznikl v USA v době, kdy v Evropě zuřila první světová válka. Jmenoval se Piggly Wiggly a v Memphisu ve státě Tennessee ho otevřel Clarence Saunders.
I když obchodu nikdo nevěštil velkou budoucnost, do konce 30. let vyrostlo v Americe víc než 2500 prodejen. Zákazníci se tak setkali s pokladnami, cenovkami na jednotlivých kusech zboží, s uniformovanými zaměstnanci nebo s klimatizovanými boxy na potraviny.
Cohen se vydal do USA na zkušenou, aby zjistil, že kopírovat americké supermarkety rozhodně nechce. Chtěl jít svou vlastní cestou. Nebál se rizika a za pomoci svého zetě otevřel jeden z prvních britských supermarketů.
Vyhrála logistika
Geniálně vycítil, jak je nový způsob hromadného nákupu a prodeje potřeba pojmout, jak ho řídit, jak rozpoznat zájmy a přání zákazníků a co nejlépe jim je plnit. V tom byl první a tím na dlouho změnil pravidla hry.
Hlavně mu ale došla základní věc: pokud bude prodávat zboží ve velkém, může ho prodávat levněji. Tak se k němu zákazníci pohrnou! I díky této logistice Tesco rostlo. V soutěži se svými soupeři vyhrávalo a mnohé z nich pohltilo.
Do Guinessovy knihy rekordů
Po druhé světové válce se akcie společnosti Tesco začaly obchodovat na londýnské burze a v roce 1948 byla v St. Albans otevřena první samoobsluha. O osm let později otevírá Tesco první supermarket, za dalších deset let už je to „superstore“, po následující dekádě dokonce hypermarket, na konci 90. let hypermarket extra…
V roce 1961 se Tesco v Leicesteru dokonce zapsalo do Guinessovy knihy rekordů jako největší obchod v Evropě. V 70. letech k obchodům přibyly čerpací stanice pohonných hmot a roční obrat přesáhl miliardu liber.
Jak a kde Jacob Edward Cohen začínal? Kdy byla otevřena první samoobsluha u nás? Kolik je v České republice supermarketů Tesco?
Související
-
Merkur: Autora geniální stavebnice poslali komunisti k soustruhu
Nejznámější česká stavebnice vznikla téměř před sto lety z poválečné nouze o hračky. Továrnu ale jejímu majiteli a geniálnímu vynálezci sebrali.
-
Ritz: Z pasáčka koz významným hoteliérem
„Na hotelovou branži, hochu, zapomeň,“ řekl mu jeho šéf. Dnes síť hotelů s jeho jménem představuje špičkový servis, luxus a eleganci.
-
Burda: módní časopis a světové vydavatelství vzniklo kvůli nevěře
Historie jednoho z největších světových vydavatelství sahá až do první poloviny 20. století. Spíše než skandální vznik ale může za jeho úspěch něco jiného.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.