Tesco: Čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světě drží rekord z Guinessovky

Britský obchodník nevymyslel supermarkety. Ale vydal se do USA na zkušenou, aby zjistil, že kopírovat americké obchody rozhodně nechce.

Jacob Edward Cohen, zakladatel obchodů Tesco

Poprvé se značka Tesco objevila v roce 1924 na čaji nazvaném Tesco Tea. Když se britskému obchodníkovi s polskými kořeny Jacobu Edwardu Cohenovi začalo dařit a přemýšlel o značce, vzpomněl si na obchodníka, který mu dodával čaj.

Ten se jmenoval T. E. Stockwell. Půjčil si jeho tři počáteční písmena, dal dvě svá a název Tesco byl na světě. Logo, jak ho známe dnes, vzniklo ale až o pěknou řádku let později. Koncem 90 let.

Inspirace z USA

Cohen ale nebyl první, kdo přišel s myšlenkou samoobslužného prodeje. První supermarket jako takový vznikl v USA v době, kdy v Evropě zuřila první světová válka. Jmenoval se Piggly Wiggly a v Memphisu ve státě Tennessee ho otevřel Clarence Saunders.

Logo

I když obchodu nikdo nevěštil velkou budoucnost, do konce 30. let vyrostlo v Americe víc než 2500 prodejen. Zákazníci se tak setkali s pokladnami, cenovkami na jednotlivých kusech zboží, s uniformovanými zaměstnanci nebo s klimatizovanými boxy na potraviny.

Cohen se vydal do USA na zkušenou, aby zjistil, že kopírovat americké supermarkety rozhodně nechce. Chtěl jít svou vlastní cestou. Nebál se rizika a za pomoci svého zetě otevřel jeden z prvních britských supermarketů.

Vyhrála logistika

Logo

Geniálně vycítil, jak je nový způsob hromadného nákupu a prodeje potřeba pojmout, jak ho řídit, jak rozpoznat zájmy a přání zákazníků a co nejlépe jim je plnit. V tom byl první a tím na dlouho změnil pravidla hry.

Hlavně mu ale došla základní věc: pokud bude prodávat zboží ve velkém, může ho prodávat levněji. Tak se k němu zákazníci pohrnou! I díky této logistice Tesco rostlo. V soutěži se svými soupeři vyhrávalo a mnohé z nich pohltilo.

Do Guinessovy knihy rekordů

Logo

Po druhé světové válce se akcie společnosti Tesco začaly obchodovat na londýnské burze a v roce 1948 byla v St. Albans otevřena první samoobsluha. O osm let později otevírá Tesco první supermarket, za dalších deset let už je to „superstore“, po následující dekádě dokonce hypermarket, na konci 90. let hypermarket extra…

V roce 1961 se Tesco v Leicesteru dokonce zapsalo do Guinessovy knihy rekordů jako největší obchod v Evropě. V 70. letech k obchodům přibyly čerpací stanice pohonných hmot a roční obrat přesáhl miliardu liber.

Jak a kde Jacob Edward Cohen začínal? Kdy byla otevřena první samoobsluha u nás? Kolik je v České republice supermarketů Tesco?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související