Merkur: Autora geniální stavebnice poslali komunisti k soustruhu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stavebnice Merkur

Nejznámější česká stavebnice vznikla téměř před sto lety z poválečné nouze o hračky. Továrnu ale jejímu majiteli a geniálnímu vynálezci sebrali.

Jaroslav Vancl, vynálezce stavebnice Merkur

Stavebnici Merkur, se kterou si hrají celé generace, vynalezl před necelou sovkou let Jaroslav Vancl. Narodil se 31. července 1890 v Benátkách nad Jizerou, kde jeho otec vlastnil menší strojírenský podnik. Byl nejstarší ze čtyř synů.

Vyučil se v tátově dílně a pak se vydal na zkušenou do světa. Po skončení první světové války si založil vlastní firmu Artesia a živil se vrtáním artézských studní a děr do železa. Dobře se mu ovšem nevedlo. Pak doslal jiný nápad – hračky!

Z nedostatku hraček

Právě hraček byl v poválečném Československu totiž velký nedostatek. Předchůdce Merkuru, stavebnici Inventor, představil Vancl už v roce 1920. Jednotlivé plechové dílky se tehdy spojovaly pomocí háčků (obdobně jako dnešní stavební lešení) a u dětí si velkou oblibu nezískaly.

Stavebnice Inventor, předchůdce Merkuru

Vancl se však nevzdal a v roce 1925 přišel s inovací, kde háčkový systém nahradily šroubky a matičky. Nová stavebnice s barevně lakovanými díly, která dětem umožnila přiblížit se reálnému konstruování, dostala i nový název – Merkur. Slavila velký úspěch a stala se i výborným vývozním artiklem.

Tak svět oplácí

Během druhé světové války byla výroba omezena, ale po jejím skončení se opět rozjela. Přišel ovšem neslavný únor 1948 a znárodnění. Výrobu převzal Okresní průmyslový podnik Police nad Metují. Počátkem 50. let byla zrušena soukromá firma pana Vancla a výroba se stala součástí Okresního kombinátu v Broumově.

Panu Vanclovi, zakladateli slavné značky, se komunisté odvděčili po svém – nejenže musel odevzdat továrnu a opustit byt, ale soud mu dokonce nařídil splatit všechny faktury za materiál, který si objednal ještě jako ředitel. To však z vlastních peněz nezvládl, tudíž si „dluh“ musel odsloužit. Až do svých 80 let tak pracoval jako soustružník ve své bývalé továrně.

Základem stavebnice Merkur jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu se sítí předvrtaných otvorů s roztečí 1 cm. Dílky se spojují šroubky a matičkami. Stavebnice obsahuje i další součástky: hřídele, ozubená i neozubená kola, někdy i kladky, buldozerové pásy, dokonce i elektromotorky. Umožňuje tak stavbu realistických konstrukcí a různých strojů.

Co všechno a jaké druhy stavebnic se vyráběly? Co říkal na stavebnici svět? A kdo vlastní značku dnes a kde najdete Muzeum stavebnice Merkur?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...