Dermacol: První ryze český make-up vznikl ve filmových ateliérech
Za vznikem značky stála upřímná touha jedné dámy pomoci malé holčičce. Silně krycí make-up značky Dermacol byl prvním svého druhu v Evropě. Skutečná revoluce v líčení přišla na přelomu 19. a 20. století s nástupem němého filmu. Každá žena chtěla mít obličej tak krásný a výrazný jako hvězdy stříbrného plátna. I make-up Dermacol vznikl v barrandovských filmových ateliérech. Článek se vztahuje k datu premiéry dílu.
V barrandovských filmových ateliérech hledala v roce 1965 pomoc i jedna z nejzkušenějších kosmetiček Ústavu lékařské kosmetiky Olga Knoblochová. Aby malé holčičce, alespoň zakryla pigmentovou vadu, tzv. oheň, kterou tehdy ještě nebylo možné trvale odstranit.
Na Barrandově tehdy už léta fungovala úspěšná laboratoř na výrobu filmových a divadelních líčidel. Hlavním expertem na jejich výrobu byl sušický rodák, inženýr-chemik Vlastimil Boublík, který se paní Knoblochové ujal.
Ústav lékařské kosmetiky
- založen na jaře roku 1958 v Praze jako první specializované pracoviště v Československu zaměřené na komplexní péči o vzhled a zdraví
- pomáhal lidem odstranit akné, pigmentové změny na kůži a další nedostatky
Perfektní korekce i výdrž
Nápad na výrobu silně krycího přípravku začal s akčností sobě vlastní rozvíjet. Speciální make-up, který inženýr Boublík pro tento případ vyvinul, nastartoval vývoj celé řady líčidel a krémů značky, která měla právě vzniknout.
Kromě perfektní korekce dokázal vydržet celý den, nedráždil pleť a odstíny odpovídaly přirozené barvě pleti. Název vyplynul zcela logicky – nanáší se na kůži (odtud slovo derma) a bude barvit (takže color). A Dermacol byl na světě. Psal se rok 1966.
Jak se o Dermacolu dozvěděli ve světě? Která tragická okolnost okořenila historii firmy? A jak si vede značka dnes?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.