Ritz: Z pasáčka koz významným hoteliérem
„Na hotelovou branži, hochu, zapomeň,“ řekl mu jeho šéf. Dnes síť hotelů s jeho jménem představuje špičkový servis, luxus a eleganci. César Ritz, který dal významné síti hotelů jméno, pocházel z malé švýcarské vesničky a začínal jako pasáček koz. Narodil se jako třinácté dítě roku 1850 v malé švýcarské vesničce Niederwald. Celá rodina žila skromně a živila se chovem dobytka. Malý César chodil do školy pouze v zimě, protože hned jak se oteplilo, musel s kozami na pastvu.
V mládí se Ritz snažil vyučit zámečníkem, studoval jazyky, ale výuční list si nakonec odnesl coby číšník v hotelu Zur Krone und Post. Když odtud odcházel, odnesl si zdrcující posudek: „Na hotelovou branži, hochu, zapomeň, ta vyžaduje talent a takt. Tobě Bůh nenadělil ani jedno ani druhé!”
Ritz se naštěstí nevzdal, nevěřil a odešel do Paříže, kde pracoval v těch nejobyčejnějších hospůdkách, barech a restauracích. A protože byl pilný, rychlý a k zákazníkům neobyčejně všímavý, brzy se dostal do vysněného francouzského hotelu Voisin.
Náročná klientela
Tady konečně poznal, jak funguje podnik pro náročnou klientelu. Líbilo se mu, že může být nablízku různým umělcům, obchodním magnátům, či panovníkům - u kterých naslouchal hlavně jejich potřebám.
„Zákazník má vždycky pravdu.“To bylo heslo, kterým se César Ritz řídil a díky němuž to dotáhl na nejznámějšího hoteliéra. Od vedoucího číšníka se postupně propracoval na manažéra hotelů, ale ani to mu nestačilo. Chtěl si založit vlastní hotel.
První vlastní hotel
S vypůjčenými penězi začal s přestavbou paláce na pařížském náměstí Vendôme. S neobyčejnou pečlivostí dohlížel na vybavení všech 210 pokojů, aby budoucí klientele dopřál, po čem mohla toužit. A vyplatilo se.
Záhy po otevření v roce 1898 si v něm začali podávat dveře bohatí a slavní z celého světa. Netrvalo dlouho a César Ritz otevírá své hotely v Londýně, Káhiře, Madridu, v Budapešti, v New Yorku a tak dále.
Související
-
Dior. Úspěch mu předurčila vědma
Jeden z nejvlivnějších světových módních návrhářů Christian Dior se narodil v roce 1905 v normandském Granville, kam se na prázdniny sjížděla francouzská smetánka.
-
Měl ji doma Tolstoj, Renoir i Dalí. Příběhy slavných značek: TON
Průkopnická metoda ohýbání dřeva i přístup jejího tvůrce k zaměstnancům udělal z tohoto nábytku nadčasovou klasiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.