Dior. Úspěch mu předurčila vědma

Světově proslulý tvůrce módy, parfémů a doplňků se držel předpovědí a plánoval podle nich všechny své životní kroky. U sebe pořád nosil nejrůznější přívěsky pro štěstí. Jeden z nejvlivnějších světových módních návrhářů Christian Dior se narodil v roce 1905 v normandském Granville, kam se na prázdniny sjížděla francouzská smetánka. Díky dámám, které se tu předváděly v krásných šatech, se do tohoto malého města dostávaly první výkřiky módy z Paříže.

Vypráví: Jan Kovařík a Klára Nováková
Připravil: Jitka Škápíková
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Radek Veselý
Zvukový design: Jiří Litoš
Premiéra: 2. 4. 2019

Malý Christian dámy se zájmem sledoval a potom si doma sám kreslil návrhy, třeba kostýmů pro kamarády na každoroční karneval. To byly první kreativní krůčky budoucího módního génia, kterému mimochodem jeho slávu a úspěch předpověděla vědma.

Christian jí uvěřil a od té doby se už různých předpovědí držel. Podle nich plánoval všechny své životní kroky a pořád u sebe nosil nejrůznější přívěsky pro štěstí.

Květiny a vůně lásky

Christiana Diora v rodném Granville neovlivnily pouze dámy na promenádách, ale i maminčina zahrada plná barevných a rozmanitých květin. Květiny totiž předurčily směr jeho tvorby. „Kreslil jsem ženy-květiny s pasem úzkým jako stvol a sukní načechranou jako okvětní lístky,“ říkal.

První módní dům otevřel v Paříži krátce po skončení druhé světové války, v prosinci 1946. Tři měsíce nato, 12. února 1947, se konala i jeho první módní přehlídka. První módní kolekce inspirovaná Diorovými oblíbenými květinami dala vzniknout i první vůni Miss Dior. Parfém, který měl vonět láskou, pojmenoval po své sestře.

Vznik legendy

Salony firmy Dior postupně začaly vyrůstat v mnoha zemích po celém světě. K oděvním kolekcím brzy přibyly nejen parfémy, ale také doplňky: kabelky, rukavice, klobouky, brýle… šperky. Christian Dior se stal módní legendou.

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související