Tramvaje na Václavském náměstí skočily provoz v roce 1980. Teď se na původní místo vrací

13. prosinec 2024

Provoz tramvají na pražském Václavském náměstí skončil 13. prosince 1980. Historie kolejové dopravy v centru města započala o více než 100 let dříve. První kontakt s náměstím měla koňská dráha, jejíž první trať vedla od Národního divadla přes Můstek do Karlína. V roce 1884 pak na Můstku koleje odbočily směrem nahoru k Muzeu. Tehdy ještě koně táhli vozy s cestujícími mezi alejemi stromů a plynovými kandelábry. Brzká elektrifikace pak charakter náměstí změnila k nepoznání. 

Koleje původně umístěné až 19 metrů od sebe se postupně přesunuly do středu náměstí a hlavní prostor zaplnila auta. Zlatá éra tramvají na Václavském náměstí přišla v 60. letech 20. století, kdy odsud tramvaje jezdily do všech okrajových čtvrtí Prahy.

Výstavba metra však znamenala útlum tramvajové dopravy v centru a tak 13. prosince 1980 krátce po páté hodině ráno projela kolem sochy svatého Václava poslední tramvaj. V roce 2024 však započaly práce na návratu tramvají do těchto míst, hotovo má být v roce 2027.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.