Protiklady se nepřitahují! Kdo v internetové seznamce nelže, najde podobný protějšek, ukázal výzkum

3. září 2019

Opakovaný neúspěch při seznamování může být důvodem, proč je člověk nesmělý. Pomáhají k tomu internetové seznamky, nebo problém spíš prohlubují?

„Žijeme v době, kdy lidé mají mnoho příležitostí k seznamování na internetu. Už to není to dobrodružství a hravost a každé neúspěšné chatování osamělost zvyšuje,“ vysvětluje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Pavel Rataj.

Protiklady se nepřitahují

Platí, že se při seznamování protiklady přitahují? Jeden nesmělý, druhý dravec? Říká se, že podobnost přitahuje a odlišnost rozvíjí nebo taky zabíjí. Ve skutečnosti to ale tak úplně neplatí.

„Sociologický ústav v Praze dělal výzkum o seznamování. Zjistilo se, že na seznamkách spíš platí přísloví vrána k vráně sedá. Takže vítězí spíše podobnost. Výzkum ukazuje, že pokud hledáte na internetu a nebudete o sobě lhát, tak najdete podobný protějšek.“

Ochota riskovat

„Při seznamování je třeba mít ochotu riskovat a nebát se odmítnutí, nebo se bát, ale unést to,“ říká psycholog Pavel Rataj.

Co udělá zamilovanost s nesmělostí? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.