Pražské metro. Otcem podzemní železnice byl železář Rott

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pražské metro, ilustrační foto

2. června 1898, tedy přesně před 123 lety, byla položena symbolická základní kolej pražské podzemky, neboli metra. Napsal Jaroslav Schovanec. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Už roku 1898 předložil pražský obchodník se železářským zbožím Ladislav Rott městské radě první návrh na vybudování podzemní dráhy. Chtěl využít právě probíhající asanace Josefova a budování kanalizace.

Ladislav Rott se metra nedočkal

Neuspěl a metra se za svého života nedočkal. A stejně tak i Pražané a návštěvníci metropole si na první průjezd tunelem museli počkat ještě další tři čtvrtě století.

Dnes už v Praze takzvaný „krtek“ jezdí téměř padesát let a my vás zveme na rychlou projížďku jeho historií s několika zajímavými zastávkami.

Další Příběhy z kalendáře patří králi filmových a televizních pohádek. Stačí říct Tři oříšky pro Popelku.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související