První metro na světě. Spojovalo dvě londýnská nádraží a měřilo šest kilometrů

První metro na světě zahájilo provoz v Londýně 10. ledna 1863. Ve městě tehdy žilo přes 2 miliony lidí a úzké spletité ulice byly přeplněné koňskými povozy. Hitem poloviny 19. století byla železnice – tehdy novinka ve světě hromadné dopravy. V Londýně se rozhodli, že ji využijí pro lepší cestování po městě a protože v ulicích už nebylo místo, zavedli dráhu pod zem. První trasa měřila zhruba 6 kilometrů a spojovala dvě důležitá nádraží Paddington a King’s Cross. 

Vlaky poháněly parní lokomotivy, takže tunely i stanice musely mít důkladné odvětrávání. Přesto štiplavý kouř cestující obtěžoval. Trvalo to dlouhých 40 let, než na přelomu 19. a 20. století páru nahradila elektřina. Londýnské metro posloužilo během druhé světové války jako protiletecký kryt a útočiště v něm našlo až 177 tisíc lidí najednou. Dnes má podzemka v Londýně 12 linek, tou poslední je Elizabeth line, kterou v květnu 2022, krátce před svou smrtí, stihla osobně otevřít královna Alžběta II.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová