Nejraději mám jeho tajuplnost, prozrazuje hlavní architektka pražského metra Anna Švarc
„Každá zkušenost v rámci podzemní dráhy mě obohacuje. To tajemno se stává součástí mě samotné a jsem na to pyšná,“ říká Anna Švarc. Kde a proč zahořela láskou k velkým městům? O čem byla její diplomová práce? Co ji na metru baví? Jaký má vztah k tramvajím a jiným městským dopravním prostředkům? Jaké zkušenosti získala v Londýně? A co říká na osvětlení metra?
Tajuplnost metra si prý nejlíp vychutná po jeho zavření. „Nejradši mám velkorysost prostoru, který bez lidí a šumu vynikne. Najednou se cítíte jako v sakrální stavbě a když jste sami a máte čas ho pozorovat, silně to vnímáte. Je opravdu výjimečné vidět metro čisté, holé, prázdné a tiché,“ vypráví Anna Švarc.
O pražském metru teď připravuje knihu. „Už je ve fázi korektur, na světě už jsou všechny kapitoly kromě poslední, která mluví o vizi. A ta je těžká na formulaci, protože ji neformuluje pouze pisatelka knihy, ale širší okruh lidí."
„Problémem je, že je třicetkrát větší, než byl původní záměr, protože máme spoustu krásných fotek a skvělého textu. Teď to vypadá na šest kilo,“ odhaduje architektka pražského metra v Blízkých setkáních.
Související
-
Architekt Adam Gebrian: Přijdou mi směšní lidé, kteří říkají, co všechno postavili
„Architektura je specifická odpověď na specifické zadání konkrétních lidí. To, co pro jednoho poctivě uděláte, nemusí pro jiného fungovat,“ připomíná.
-
Potěšilo mě, že mladí bránili Transgas, přiznává architekt Václav Aulický
Architekt Václav Aulický je podepsaný pod žižkovskou televizní věží, i pod dnes již neexistující budovou Transgasu. Je spojený s tím, čemu se říká high-tech architektura.
-
Le Belle Métropolitan. Podzemní dráha jezdí v Paříži od roku 1900
U příležitosti Světové výstavy se Paříži otevřela linka podzemní železnice. První cestující se svezli 19. července 1900. Vchody do stanic označovaly secesní brány a kiosky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka