Polohluchý a poloslepý dokázal napsat nezapomenutelné hity. Příběhy slavných: Jaroslav Ježek
Přátelil se s Vítězslavem Nezvalem a jeho básně zhudebnil dřív než texty Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Na jeviště se díval dalekohledem. Miloval modrou barvu a ženil se jen dva dny před smrtí.
Jaroslavu Ježkovi už jako batoleti lékaři diagnostikovali šedý zákal. Po nepovedené operaci už nikdy neviděl na pravé oko. A zdravé nebylo ani to druhé. Navíc po zánětu uší nedoslýchal a nemocné měl i ledviny. Protože ale miloval hudbu a z ústavu pro zrakově postižené zamířil přímo na konzervatoř.
Nezval a Paříž
Během studií se spřátelil s Vítězslavem Nezvalem a zhudebnil i několik jeho básní. Miloval improvizaci a rád své okolí bavil. Snad právě proto si Ježka oblíbil jeden bohatý mecenáš, který mu zařídil pobyt v Paříži. Když Jiří Voskovec s Janem Werichem potřebovali ke své třetí premiéře nového skladatele, oslovili ho.
Osvobozené divadlo
Ježek jim nejdřív doporučil E. F. Buriana. Pak ale pro Osvobozené divadlo ještě jako student začal psát písničky sám. Třeba Tři strážníky. V Osvobozeném měl pak první stálý příjem a přestal být konečně závislý na mamince a sestře, které ho po otcově smrti ze všech sil podporovaly.
Dalekohledem koukal na jeviště
Kromě vysněného kvalitního klavíru si pořídil i dalekohled, který mu poprvé umožnil vidět třeba herce na jevišti. Pořídil si i slavný modrý pokoj... Blížila se ale válka a zákaz pro Osvobozené divadlo. Počátkem roku 1939 tak trojice W+V+J emigrovala. V Americe nebyl ze začátku šťastný.
Útěk do Ameriky
Stýskalo se mu po rodině, nedařilo se ani pracovně. Pak ale založil newyorský pěvecký sbor, kde potkal jistou Frances Bečákovou. Na Ježka se usmálo štěstí, ale jen na chvíli. Ledviny začaly kolabovat. Vzali se v nemocnici dva dny před Ježkovou smrtí.
Tmavomodrý mrak
Po válce Frances odvezla jeho urnu domů. Vrátil se tak do svého milovaného modrého pokoje: „Netoliko, že je tma, ale nevidím / Vím že je tu, všude tma, já ji nevidím / Vidím jen to, že nevidím nic / Když připustím, že vidím, chtěl bych vidět víc... Tmavomodrý svět.“
Související
-
Příběhy slavných: Podivuhodný kouzelník Vítězslav Nezval. V roli básníkova alter ega Josef Somr
Verše a hudba se mísí v dramatické koláži ze života představitele poetismu, surrealismu, socrealismu. V roli básníkova alter ega Josef Somr.
-
Tornádo? Voiceband! Nepůvodní; originál: Emil František Burian
Přirozený talent, génius, hlupák, levičák, vizionář, obtížný, otravný, skvělý, revolucionář, avantgardista. Zvukově dramatická biografie s Danou Černou a Janem Vondráčkem.
-
Osvobozené divadlo. Začalo jako studentská recese a skončilo útěkem před nacismem
Z nevázané taškařice dvou studentů se stalo jedno z nejoriginálnějších divadel naší historie. Do dějin vešlo ale i díky písním toho třetího ze slavné dvojice V+W.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.