Osvobozené divadlo. Začalo jako studentská recese a skončilo útěkem před nacismem
Slavné meziválečné divadlo vešlo do dějin nejen díky svéráznému humoru a nepřehlédnutelným osobnostem dvou komiků, ale také díky nesmrtelným písním třetího z nich.
Když Jan Werich napsal povídku Muž, který sbíral fotografie rozzuřených, skupoval každou neděli noviny, ale neobjevil ji tam. Zato tam prý byl inzerát divadelního podnikatele Fencla, který hledal divadelní hru.
Na motivy povídky tak vznikla Vest pocket revue, jejíž uvedení na prknech Osvobozeného divadla odstartovalo jeho slavnou éru. Že se z nevázané taškařice dvou studentů Voskovce a Wericha stane jedno z nejoriginálnějších a nejvlivnějších divadel naší historie, nikdo nečekal.
Ani oni sami. Ale nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi. A během deseti let existence Osvobozeného divadla se toho stalo opravdu mnoho a nebyla to vždy jen legrace, ale i příběhy z nichž mrazí…
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Rus, který vystudoval ve Francii a nezaložil Osvobozené divadlo. Příběhy slavných: Jiří Voskovec
Proč se nevrátil z USA s Werichem? Anebo proč byl skoro rok v USA ve vězení? V 5 samostatných audiích uvnitř článku.
-
Polohluchý a poloslepý dokázal napsat nezapomenutelné hity. Příběhy slavných: Jaroslav Ježek
Miloval modrou barvu a ženil se jen dva dny před smrtí. Poslouchejte v 5 samostatných audiích uvnitř článku.
-
Poklady Národního divadla: Tajemný osud z Osvobozeného divadla Voskovce a Wericha
Osvobozené proslavily taky taneční choreografie Jenčíkových girls. Jejich tvůrce se podílel na sedmdesátce českých filmů. Třeba Pudru a benzinu. Práce pro Národní d...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.