Osvobozené divadlo. Začalo jako studentská recese a skončilo útěkem před nacismem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Werich a Jiří Voskovec

Slavné meziválečné divadlo vešlo do dějin nejen díky svéráznému humoru a nepřehlédnutelným osobnostem dvou komiků, ale také díky nesmrtelným písním třetího z nich.

Ano, dnes si připomeneme legendární Osvobozené divadlo, které zahájilo svou činnost právě před devadesáti pěti lety.

Z povídky, kterou noviny neotiskly, vznikla slavná hra

Když Jan Werich napsal povídku Muž, který sbíral fotografie rozzuřených, skupoval každou neděli noviny, ale neobjevil ji tam. Zato tam prý byl inzerát divadelního podnikatele Fencla, který hledal divadelní hru. A tak vznikla na motivy povídky Vest pocket revue, kterou Voskovec a Werich uvedli na prknech Osvobozeného divadla a odstartovala jeho slavnou éru.

Jan Werich (vlevo) a Jiří Voskovec v roce 1938 v Osvobozeném divadle

Že se z nevázané taškařice dvou studentů, Voskovce a Wericha stane jedno z nejoriginálnějších a nejvlivnějších divadel v naší historii, tehdy nečekal asi nikdo. Ani oni sami. Ale nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi. A během deseti let existence Osvobozeného divadla se toho stalo opravdu mnoho a nebyla to vždy jen legrace, ale i příběhy z nichž mrazí…

Příští příběhy z kalendáře jsou věnovány muži, který prošlapal cestičku českému filmu a první tři hrané filmy i natočil.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související