Pojem globalizace jsem pochopila až v šatně OSN. Omeletky o důvěře s Halinou Pawlowskou

29. květen 2022

„Důvěra je všude ve světě omezená, ale nedůvěra nezná hranic,“ říká Halina Pawlowská ke svému zážitku ze sídla OSN, který ji inspiroval k dnešním Omeletkám s tématem důvěra.

„Nejvíce nedůvěřuji pojmům, které nechápu. Pojem globalizace jsem velmi dlouho nechápala. Až v New Yorku jsem procitla. Byla jsem totiž v sídle OSN, a tam jsem viděla sály, kde se řeší problémy lidstva, památky dokumentující dějiny, plyšová sedadla, na kterých spočívají nositelé Nobelových cen... A viděla jsem taky šatnu, nad kterou visela obrovská cedule v 17 jazycích. Bylo na ní napsáno: ,Za odložené věci se tady neručí!‘

Mořští vlci hrají karty

„Bezmeznou důvěřivost jsem naopak zažila u jedněch majitelů plážové restaurace v Toskánsku. Měli tam molo s jídelnou a stánkem a pronajímali slunečníky a lehátka. Poměrně drahá služba, ale řekla jsem si, že mám na to už konečně věk i peníze. Majitelé byli dva asi 70letí muži, identická dvojčata. Dlouhé šedé vlasy – mořští vlci.

„Když jsme chtěli první den zaplatit, hráli karty. Řekli, že když přijdeme zítra, můžeme zaplatit až zítra. Když jsme ale chtěli platit druhý den, tak řekli, že až pozítří. A když jsme pak řekli, že budeme platit, tak řekli, že když budeme na pláž chodit deset dní, že platba stačí až za týden.

„Jenže pak lilo a lilo a nikdo na pláž nechodil. Už jsme museli odjet domů, ale protože jsme nezaplatili, tak jsme z hor, kde jsme bydleli, jeli v tom lijáku k moři, abychom vyrovnali účty. A ta dvojčata na nás šokovaně koukala a zeptala se: „A to jste si kvůli nám zajeli 40 km? Proč? Vždyť jste nám mohli zaplatit až za rok!

Vláčky se nepůjčují

Zato přítel Haliny Pawlowské je dle jejích slov pravým opakem zmíněných dvojčat, protože je krajně nedůvěřivý. „V Řecku jsme byli s autem na trajektu a on dal na volant zabezpečovací páku, když jsme šli na palubu. Pak jsme se zastyděli, protože se na nás díval jeden starý řecký námořník, který mu tak nějak až smutně řekl: ,Čekáte piráty, pane?‘

Důvěra v partnerském vztahu je téma samo pro sebe. „Vždycky jsem si myslela, že když spolu dva lidé dlouho žijí, budou stát pevně po svém boku, budou si vzájemně pomáhat a v klidu s vnoučaty v náručí dožijí až do pokojné smrti. Proto mne tuhle zranil můj muž, když mi zaskočil drobek a já se začala dusit.

„Kašlala jsem, chroptěla. Chtěla jsem, aby mi pomohl, bouchnul mě do zad, ale on přešel okolo a vůbec si mě nevšímal. Zachránila jsem se sama a vyčítavě jsem manželovi řekla: ,Proč jsi mi nepomohl! Vždyť jsem se mohla udusit!‘ A muž mi s takovým poťouchlým úsměvem řek… ,To víš, do nového tisíciletí v novém!‘

No, a od důvěry ve vztahu je bohužel často jen krůček k nedůvěře, způsobené třeba nevěrou. „Tuhle mi volal kamarád, že se se mnou potřebuje sejít, poradit… Nakonec z něj vypadlo, že podezřívá svou ženu z nevěry. Ptala jsem se ho, jak na to přišel, že je mu Dáša nevěrná. A on úplně vážně povídá: ,Už podruhé jsem zjistil, když jsem se vrátil z obchodní cesty, že si někdo v době, kdy jsem nebyl doma, hrál s mým elektrickým vláčkem.

V Omeletkách ještě uslyšíte povídku posluchačky Jindry Rousové Dovolená na Malé Fatře.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , opa
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.