Nevěra? Neřekl bych, že je normální. Ale je pochopitelná, říká psycholog Pavel Rataj

23. červenec 2019

Je člověk zrozen pro dlouhodobý vztah? Biologové a sexuologové budou říkat, že ne. Ale jsme lidé 21. století a jsou způsoby, jak se k věrnosti dostat, říká Pavel Rataj, viceprezident Asociace manželských a rodinných poradců.

„Podle čísel jsou ženy nejčastěji nevěrné po mateřské, když nastoupí do práce. U mužů je to často v době, když je žena na mateřské. Důvodem je frustrace, nedoceněnost, izolovanost, nezahojená vztahová zranění. Tyhle negativní emoce kazí obraz partnera, potlačujeme sebe i vztah,“ dodává Pavel Rataj. Jak tedy zůstat věrný? „Buď potlačíme sexuální pudy, nebo to uděláme díky morálce či vlastní zkušenosti, kdy se rozhodneme, že věrnost je pro nás hodnota. Je dobré se na nevěru podívat jako na symptom, co je za tím chováním.“

Pavel Rataj

„Jeden manažer říkal, já svoji ženu miluji, máme dvě krásné děti a přesto se mi to stalo. Při terapii přišel na to, že je už tři roky maximálně přetížený. Věnuje se dětem, pak jde zase pracovat. Není v kontaktu se sebou, ani s partnerkou. Ženě říká, nech mě být, já musím pracovat. Vnitřně touží po vzruchu, ale domů chodí pro klid.“

Nejvíc chce o nevěře mluvit podvedený

Kdo se o nevěře v poradně víc baví? Žena nebo muž? A kdo ji rychleji přizná? „Nejvíc o tom chce mluvit ten podvedený, i kdyby to bylo sebezničující. Chce znát podrobnosti. Já bych nikdy neřekl, že nevěra je normální. Ale je pochopitelná. Když chceme hledat důvod, objevují se potlačené věci, o kterých ani nevíme.“

Co udělá nevěra se vztahem? Jaké mají zkušenosti posluchači? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související